Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Komisja LIBE rekomenduje przyjęcie rozporządzenia o usuwaniu treści terrorystycznych z internetu

22.04.2021, 10:09aktualizacja: 22.04.2021, 10:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Europoseł Patryk Jaki; © European Union 2020 - Source : EP
Europoseł Patryk Jaki; © European Union 2020 - Source : EP
Europosłowie z Komisji Wolności Obywatelskich (LIBE) Parlamentu Europejskiego poparli przyjęcie nowego instrumentu prawnego umożliwiającego usuwanie treści terrorystycznych z internetu.

Rozporządzenie ustanowi jednolitą definicję treści o charakterze terrorystycznym, dostosowaną do definicji zawartych w dyrektywie w sprawie zwalczania terroryzmu. Będzie ona dotyczyła wszelkich treści internetowych: tekstów, obrazów, nagrań dźwiękowych lub wideo, a także transmisji na żywo, które podżegają do przestępstw terrorystycznych, zawierają instrukcje dotyczące takich przestępstw lub nakłaniają do udziału w grupie terrorystycznej. Nowy akt prawny ma również na celu zwalczanie treści zawierających wskazówki dotyczące wytwarzania i używania do celów terrorystycznych materiałów wybuchowych, broni palnej oraz innej broni.

„Internet to miejsce, w którym terroryści rekrutują, dzielą się propagandą i koordynują ataki. Dziś przedstawiliśmy najważniejsze dla Parlamentu Europejskiego kwestie. Nie będzie obowiązkowego filtrowania w Internecie. cele dziennikarskie, artystyczne lub badawcze lub treści rozpowszechniane w celu podniesienia świadomości na temat działalności terrorystycznej będą wyłączone. Jednocześnie państwa członkowskie zawsze będą mogły zawiesić nakaz deportacji, jeśli uznają, że narusza on prawa podstawowe” – powiedział sprawozdawca projektu, polski europoseł Patryk Jaki. „Walka z terroryzmem jest jednym z priorytetów Parlamentu Europejskiego. Dlatego jest to ważny dzień dla całej wspólnoty europejskiej, która zyskuje nowe narzędzie walki z terroryzmem” - dodał.

W myśl rozporządzenia platformy internetowe będą musiały usunąć treści terrorystyczne lub uniemożliwić dostęp do nich we wszystkich państwach członkowskich – nie później niż w ciągu jednej godziny po otrzymaniu nakazu usunięcia od właściwych organów. Właściwy organ w każdym państwie członkowskim będzie mógł wydać nakaz usunięcia każdemu dostawcy usług hostingowych świadczącym usługi w UE. Właściwe organy w państwie członkowskim, w którym usługodawca ma swoją główną siedzibę, będą miały prawo do zbadania nakazu usunięcia i zablokowania jego wykonania, w szczególności jeśli uznają go za naruszający prawa podstawowe zapisane w Karcie. Państwa członkowskie przyjmą przepisy dotyczące kar za naruszenie obowiązków, biorąc pod uwagę charakter naruszenia i wielkość przedsiębiorstwa.

W rozporządzeniu zapisano także, że jeśli materiały są rozpowszechniane w celach edukacyjnych, dziennikarskich, artystycznych, badawczych lub uświadamiających w celu zapobiegania terroryzmowi lub przeciwdziałania mu, nie będą uznawane za treści o charakterze terrorystycznym. Obejmuje to również treści wyrażające polemiczne lub kontrowersyjne poglądy w publicznej debacie na delikatne kwestie polityczne.

Platformy internetowe nie będą miały obowiązku monitorowania ani filtrowania treści. Będą jednak zobligowane do podjęcia szczególnych środków w celu ochrony swoich usług przed rozpowszechnianiem treści o charakterze terrorystycznym. Dostawcy usług będą również musieli publikować doroczne sprawozdania na temat przejrzystości działań podjętych przeciwko rozpowszechnianiu takich treści.

Rada UE i Parlament Europejski muszą jeszcze zakończyć formalną procedurę legislacyjną, zanim rozporządzenie będzie mogło wejść w życie. Projekt zalecenia ma zostać poddany głosowaniu podczas nadchodzącej sesji plenarnej Europarlamentu w dniach 26-29 kwietnia. Rozporządzenie będzie stosowane po upływie 12 miesięcy od jego wejścia w życie.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.04.2021, 10:09
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ