Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Konferencja w sprawie przyszłości Europy: głos zabiorą panele obywatelskie

06.09.2021, 17:43aktualizacja: 06.09.2021, 17:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP
Panele obywatelskie spotkają się w nadchodzących miesiącach, aby sformułować swoje zalecenia na temat przyszłości Unii Europejskiej. Pierwsza tura spotkań odbędzie się podczas czterech weekendów pomiędzy 17 września a 17 października w Strasburgu.

Europarlament wskazuje, że podczas Konferencji w sprawie przyszłości Europy to obywatele są w centrum dyskusji na temat zmian, jakie powinna przejść UE, aby stawić czoła nadchodzącym wyzwaniom. „Panele obywatelskie odgrywają ważną rolę: uczestnicy omówią pomysły zebrane podczas wydarzeń w całej UE i propozycje zgłoszone za pośrednictwem platformy Konferencji; przygotują również zalecenia, które zostaną omówione z instytucjami UE i innymi zainteresowanymi stronami” – zauważył PE.

Kto bierze udział w panelach?

Przygotowano cztery europejskie panele obywatelskie; w każdym z nich weźmie udział po 200 obywateli. Uczestnicy paneli zostali wybrani losowo, ale w sposób odzwierciedlający różnorodność UE. Na przykład w każdym panelu weźmie udział taka sama liczba mężczyzn i kobiet, a także proporcjonalna reprezentacja Europejczyków z obszarów miejskich i wiejskich. Młodzież w wieku od 16 do 25 lat stanowi jedną trzecią uczestników.

Co będzie tematem dyskusji?

Każdy panel zajmie się jednym z obszarów, na których temat obywatele zgłaszali swoje pomysły. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się takie kwestie jak: silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna, zatrudnienie, edukacja, kultura, młodzież i sport i transformacja cyfrowa. Dyskusje będą skupiały się także demokracji europejskiej, wartościach i prawu, praworządności i bezpieczeństwu. Kolejne dwa panele dotyczyć będą: zmianie klimatu, środowisku, zdrowiu oraz miejscu UE w świecie i migracji.

Członkowie paneli mogą również poruszać dodatkowe kwestie. W spotkaniach wezmą też udział niezależni eksperci, którzy będą służyć radą.

Kiedy odbędą się panele?

Każdy z paneli spotka się trzykrotnie. Pierwsze tura spotkań odbędzie się podczas czterech weekendów pomiędzy 17 września a 17 października w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Druga tura odbędzie się online w listopadzie, a trzecia w grudniu i styczniu w różnych miastach w całej UE, jeśli pozwoli na to sytuacja związana z koronawirusem.

Harmonogram spotkań czterech paneli obywatelskich:

Image
tabela

Jaki będzie rezultat paneli?

Panele sformułują rekomendacje, które zostaną omówione na sesji plenarnej Konferencji skupiającej obywateli, przedstawicieli instytucji UE i parlamentów narodowych oraz innych zainteresowanych stron. Dwudziestu przedstawicieli każdego z paneli weźmie udział, aby zaprezentować wyniki prac paneli.

Rekomendacje paneli zostaną uwzględnione w końcowym raporcie Konferencji, który zostanie sporządzony wiosną 2022 r. przez zarząd Konferencji. W skład zarządu wchodzą przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady UE i Komisji Europejskiej - instytucji, które będą musiały wprowadzić zalecenia w życie - a także obserwatorzy reprezentujący wszystkie strony Konferencji. Raport zostanie przygotowany przy pełnej współpracy z sesją plenarną Konferencji i będzie musiał uzyskać jej akceptację.

Transmisje z sesji z udziałem wszystkich członków paneli będzie można obejrzeć online. Więcej szczegółów na ich temat można znaleźć na platformie Konferencji.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.09.2021, 17:43
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ