Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Rekordowa liczba zgłoszeń do Rady NGO ds. prezydencji (komunikat)

21.08.2024, 21:58aktualizacja: 21.08.2024, 21:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wpłynęło aż 181 zgłoszeń do Rady Organizacji Pozarządowych ds. Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Zainteresowanie było tak duże, że podjęto decyzję o zwiększeniu liczby powołań do 33 osób (czyli prawie 20% wszystkich zgłoszeń) – zamiast wcześniej zakładanych 20.

- Moim priorytetem od zawsze był dialog, dlatego z wielką satysfakcją przyjęłam tak duże zainteresowanie Radą NGO ds. Prezydencji. Przy takiej skali zgłoszeń oczywistym było zwiększenie liczby miejsc w Radzie. Wierzę, że dzięki temu polski trzeci sektor będzie jeszcze szerzej reprezentowany w pracach nad prezydencją – powiedziała minister Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, Podsekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik ds. przygotowania i sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie UE.

- Swoich reprezentantów zgłosiły organizacje, które wpływają na rozwój społeczeństwa obywatelskiego we wszystkich istotnych kierunkach, także te, które reprezentują „zielony” nurt w trzecim sektorze. Liczba i różnorodność zgłoszeń jest imponująca, a każdy kandydat musiał zdobyć poparcie co najmniej dziesięciu organizacji pozarządowych lub trzech federacji. To, że tak wiele osób spełniło te kryteria, pokazuje skalę zaangażowania w nasze życie publiczne – podkreśla Marek Krawczyk, wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego.

Zadania Rady

Rada ta będzie platformą dialogu, wymiany doświadczeń i wspólnego kształtowania priorytetów polskiego przewodnictwa, wykorzystującą wiedzę oraz doświadczenie organizacji pozarządowych.

Członkowie Rady będą odpowiedzialni za:

- współtworzenie kształtu polskiej prezydencji, aby odzwierciedlić szerokie spektrum interesów społecznych;

- zaangażowanie organizacji pozarządowych, aby podnosić świadomość społeczną na temat prezydencji i jej znaczenia dla Unii Europejskiej oraz Polski;

- głos ekspercki, aby wnosić specjalistyczną wiedzę i ekspertyzy w różnych dziedzinach, które mogą być istotne dla agendy prezydencji.

Lista członków Rady jest dostępna na stronie Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.

Kulisy powstawania Rady

Rada została powołana z inicjatywy:

- Magdaleny Sobkowiak-Czarneckiej – Podsekretarza Stanu w KPRM, Pełnomocnika ds. przygotowania i sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej,

- Marka Krawczyka – Podsekretarza Stanu w KPRM, Wiceministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego i Wiceprzewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.

- Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego przeprowadził weryfikację nadesłanych aplikacji.

Udział w Radzie nie wiąże się z żadnym wynagrodzeniem – jest całkowicie pro bono. Na podstawie tej weryfikacji oraz rekomendacji Radę powołują Pełnomocnik ds. Przygotowania i Sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską Przewodnictwa w Radzie UE i Minister ds. społeczeństwa obywatelskiego, biorąc pod uwagę:

- doświadczenie kandydata,

- poparcie środowiska organizacji pozarządowych,

- różnorodność w zakresie form prawnych, rodzajów działalności i miejsca prowadzonych działań.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ wm/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.08.2024, 21:58
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ