Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) aktywnie działa na rzecz przyjęcia strategii dla makroregionu Karpat. Obecnie staramy się o przystąpienie Unii Europejskiej do Konwencji Karpackiej oraz zabiegamy o uzyskanie poparcia pozostałych krajów karpackich dla powołania Strategii Karpackiej – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podczas konferencji „Europa Karpat”.
- Wszyscy zdajemy sobie sprawę z potencjału, jakim dysponują Karpaty. Szczycimy się piękną przyrodą i walorami krajobrazowymi, świetnymi warunkami do rozwoju turystyki, sportu i rekreacji - mówił minister Grzegorz Puda.
Szef resortu funduszy i polityki regionalnej zaznaczył jednocześnie, że tereny karpackie zmagają się z wieloma trudnościami, które przekładają się na sytuację społeczno-ekonomiczną. Są nadal najbiedniejszymi obszarami w całej UE i wymagają sprofilowanego wsparcia. Ma to zmienić unijna Strategia Karpacka, której utworzenie pozwoliłoby koordynować i dofinansować rozwój Karpat we wszystkich państwach regionu.
Minister Puda przybliżył źródła finansowania rozwoju Karpat.
- Na obszarze Karpat od lat funkcjonuje i będzie kontynuowanych sześć programów Interreg, ułatwiających wspólne sięganie po fundusze. Jest wśród nich program transnarodowy Europa Środkowa oraz pięć programów transgranicznych – wyjaśnił Grzegorz Puda.
Na obszarze Karpat programy Interreg wspierają ochronę środowiska, transgraniczną mobilność, kulturę i turystykę, edukację, ochronę zdrowia, badania i rozwój oraz współpracę instytucji i obywateli. W tej ostatniej dziedzinie szczególną rolę odgrywają euroregiony, które na polskim obszarze Karpat, na pograniczu polsko-słowackim, wdrażają fundusz małych projektów.
Ważnymi źródłami finansowania są także Polityka Spójności i Wspólna Polityka Rolna. Polskie regiony karpackie mogą korzystać z krajowych oraz regionalnych programów unijnych.
Makroregion Karpacki może być także beneficjentem instrumentów zarządzanych centralnie - Horyzontu Europy, LIFE czy „Łącząc Europę" CEF.
Minister Grzegorz Puda podzielił się także wnioskami z ekspertyzy zleconej przez MFiPR. Oceniono w niej zgodności typów projektów zawartych w projekcie Strategii Karpackiej z Europejskim Zielonym Ładem oraz celami cyfrowymi Unii Europejskiej.
- Zdaniem ekspertów przedsięwzięcia są ze sobą zgodne. Dlatego możemy oczekiwać stosunkowo dużej łatwości pozyskania środków unijnych na ich finansowanie w makroregionie karpackim - podsumował minister Grzegorz Puda.
„Europa Karpat” to cykliczne spotkanie ministrów, parlamentarzystów, ekspertów, samorządowców i naukowców dotyczące strategii rozwoju tego regionu. Organizatorem wydarzenia jest Kancelaria Sejmu. XXXI edycja konferencji odbyła się 27 listopada 2021 r. w Węgierskiej Górce.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
kom/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.11.2021, 14:15 |
Źródło informacji | mfipr |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |