Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej:
Przyszłość polityki spójności po 2027 roku oraz jej wpływ na rozwój polskich regionów, możliwości wsparcia samorządów z funduszy europejskich i KPO w obecnej perspektywie finansowej – to jedne z najważniejszych tematów poruszone na Konwencie Marszałków Województw RP w Szczecinie. W wydarzeniu uczestniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski.
"Fundusze europejskie i KPO to szansa dla samorządów na dalszy rozwój i kontynuację realizacji kluczowych zadań - w szczególności infrastrukturalnych. Obecnie istnieje już wiele mechanizmów finansowych, które pomagają jednostkom samorządu terytorialnego z mniejszymi wkładami własnymi w ich staraniach o dofinansowanie projektów z środków UE. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej – w ramach Kontraktu Programowego – również przekazało województwom ponad 8,7 mld zł z budżetu państwa na obniżenie wymaganego wkładu własnego samorządów" – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski na inauguracji Konwentu Marszałków Województw RP.
"Zwiększeniu możliwości realizacji inwestycji służyła też, przygotowana i wprowadzona przez obecny rząd, reforma dochodów jednostek samorządu terytorialnego" – dodał wiceszef MFiPR.
Środki unijne dla samorządów:
Budżet programów regionalnych na lata 2021-2027 to gigantyczny zastrzyk środków unijnych, które przyczynią się do realizacji inwestycji w polskich regionach. Najwięcej środków zostanie przeznaczonych na:
- finansowanie inwestycji środowiskowych i obniżających emisyjność gospodarki – 8,4 mld euro;
- działania mające na celu włączenie społeczne i wsparcie najbardziej potrzebujących – 8 mld euro;
- inwestycje infrastrukturalne na rzecz najbardziej potrzebujących – 2,7 mld euro;
- bezpośrednie wsparcie przedsiębiorców i innowacyjności gospodarki – 3,5 mld euro;
- wsparcie projektów transportowych w programach regionalnych – 3,7 mld euro.
Debata o przyszłości polityki spójności:
Przez ostatnie 20 lat polityka spójności jest kluczowym źródłem finansowania inwestycji rozwojowych. Odgrywała i nadaj odgrywa rolę katalizatora i stabilizatora pozytywnych zmian strukturalnych w Polsce.
"Dzięki funduszom unijnym polskie regiony osiągnęły znaczący postęp społeczno-gospodarczy i instytucjonalny. W perspektywie finansowej po 2027 roku polityka spójności powinna pozostać główną polityką inwestycyjną UE, wspieraną odpowiednim budżetem, co najmniej równym obecnemu. Kontynuacja tej polityki umożliwi dalsze niwelowanie dysproporcji międzyregionalnych i wewnątrzregionalnych" – podkreślił wiceminister Jacek Karnowski.
"Przyszła polityka spójności nadal powinna opierać się na zasadach zdecentralizowanego zarządzania i partnerstwa, wzmacniając rolę regionów w przygotowywaniu i realizacji programów. Takie podejście zbliża Unię Europejską do obywateli i realizuje unijną zasadę subsydiarności" – powiedział wiceminister Jacek Karnowski.
W tym kontekście stanowisko polskiego rządu jest zgodne z postulatem Związku Województw RP, który akcentuje znaczenie zarządzania dzielonego pomiędzy Komisją Europejską, państwami członkowskimi i samorządami. Podkreśla też konieczność umieszczenia spójności wśród priorytetów polityk UE.
Konwent Marszałków Województw RP:
Koncepcja powołania Konwentu Marszałków Województw RP pojawiła się w 1999 r. Celem Konwentu jest analiza problematyki samorządów poszczególnych regionów, opiniowanie propozycji zmian legislacyjnych dotyczących działań województw. Stanowi platformę wspólnej dyskusji, funkcjonuje też jako ciało opiniodawczo-doradcze Związku Województw RP.
W drugim półroczu 2024 r. prezydencję w Konwencie Marszałków Województw RP sprawuje Województwo Zachodniopomorskie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ pab/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.11.2024, 17:05 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |