Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
Rada Ministrów przyjęła Koncepcję Rozwoju Kraju 2050 – rządowy dokument wyznaczający długofalowe kierunki rozwoju Polski
Rada Ministrów przyjęła dzisiaj Koncepcję Rozwoju Kraju 2050. Jest to nowatorski dokument strategiczny, który określa wizję rozwoju Polski w perspektywie najbliższych 25 lat. Dokument jest odpowiedzią na globalne megatrendy i dynamicznie zmieniające się uwarunkowania społeczno-gospodarcze, środowiskowo-przestrzenne i geopolityczne.
KRK 2050 jest pierwszą w Polsce przekrojową koncepcją rozwoju przygotowaną w oparciu o analizy prawdopodobnych scenariuszy przyszłości w trudnym i niepewnym kontekście, w którym obecnie znajduje się Polska (foresight strategiczny), analizę megatrendów oraz pogłębione konsultacje z ekspertami, samorządami, partnerami społecznymi i środowiskiem naukowym.
Dokument nie tylko pokazuje kluczowe wyzwania, które stoją przed Polską, ale także proponuje różne scenariusze przyszłości, które mają pomóc w przygotowaniu odpornych i elastycznych polityk publicznych.
- Przyjęcie KRK 2050 to element budowania zdolności państwa do myślenia strategicznego i długofalowego. Dokument ten ma pomóc Polsce lepiej odpowiadać na globalne wyzwania, ale też wykorzystywać pojawiające się szanse rozwojowe – podkreśla minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Dlaczego potrzebujemy KRK 2050?
Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 przedstawia zintegrowane spojrzenie na długoterminowe wyzwania i szanse rozwojowe Polski, uwzględniając zmieniające się otoczenie globalne, europejskie i krajowe. Analiza trendów, opracowanie wariantowych scenariuszy, identyfikacja głównych wyzwań oraz sformułowanie kluczowych wniosków pozwalają zbudować solidne fundamenty dla polityk publicznych, które będą odporne, elastyczne i sprawiedliwe społecznie.
Koncepcja stanowi bazę dla średniookresowych strategii rozwojowych, w tym śsrk i polityki regionalnej, miejskiej oraz strategii sektorowych. Będzie także punktem odniesienia zaprogramowania środków europejskich po 2027 r. Ma inspirować działania samorządów i lokalnych społeczności, które będą mogły korzystać z jej rekomendacji, uwzględniając specyfikę swoich terytoriów.
Co zawiera KRK?
W Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 znalazły się m.in.:
- Wizja Polski 2050 jako państwa nowoczesnego, odpornego, neutralnego klimatycznie i solidarnego, które zapewnia wysoką jakość życia wszystkim mieszkańcom.
- Analiza megatrendów globalnych i europejskich, które mają wpływ na rozwój Polski. Dotyczą one: gospodarki, przyspieszenia technologicznego, demografii, zmian klimatycznych i środowiskowych, reorganizacji przestrzeni czy transformacji globalnego porządku.
- Cztery scenariusze rozwoju, które umożliwiają lepsze przygotowanie się na różne warianty przyszłości, w zależności od uwarunkowań zewnętrznych.
- Lista wyzwań rozwojowych, która obejmuje m.in. transformację społeczną, rozwijanie nowoczesnej gospodarki opartej na innowacjach i środowiskowej transformacji, wzmacnianie bezpieczeństwa państwa oraz zrównoważone kształtowanie przestrzeni.
- Kluczowe wnioski, które stanowią fundament dalszego programowania polityk publicznych na szczeblu krajowym i regionalnym.
Jak powstawała KRK 2050?
KRK 2050 powstała we współpracy z szerokim gronem interesariuszy i ekspertów z różnych dziedzin. Prace nad dokumentem trwały od września 2021 do lipca 2025 r. Główne prace koncepcyjne były prowadzone przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów oraz Instytutem Ochrony Środowiska - Państwowym Instytutem Badawczym.
W przygotowanie KRK 2050 zaangażowały się samorządy, środowisko akademickie, biznes, organizacje pozarządowe, resorty, a także obywatele podczas wysłuchań publicznych, debat, paneli eksperckich i warsztatów.
Dokument przeszedł pełny cykl konsultacji publicznych (ponad 800 uwag, głównie od samorządów) oraz uzgodnienia międzyresortowe. Jest pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Koordynacyjny ds. Polityki Rozwoju, Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz Stały Komitet Rady Ministrów.
Cały dokument zostanie opublikowany na stronie www.mfipr.gov.pl – o czym poinformujemy w oddzielnym komunikacie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kk/ lm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.07.2025, 12:50 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |