Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Rada Ministrów przyjęła Koncepcję Rozwoju Kraju 2050 – rządowy dokument wyznaczający długofalowe kierunki rozwoju Polski (komunikat)

28.07.2025, 12:50aktualizacja: 28.07.2025, 12:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Rada Ministrów przyjęła Koncepcję Rozwoju Kraju 2050 – rządowy dokument wyznaczający długofalowe kierunki rozwoju Polski

Rada Ministrów przyjęła dzisiaj Koncepcję Rozwoju Kraju 2050. Jest to nowatorski dokument strategiczny, który określa wizję rozwoju Polski w perspektywie najbliższych 25 lat. Dokument jest odpowiedzią na globalne megatrendy i dynamicznie zmieniające się uwarunkowania społeczno-gospodarcze, środowiskowo-przestrzenne i geopolityczne.

KRK 2050 jest pierwszą w Polsce przekrojową koncepcją rozwoju przygotowaną w oparciu o analizy prawdopodobnych scenariuszy przyszłości w trudnym i niepewnym kontekście, w którym obecnie znajduje się Polska (foresight strategiczny), analizę megatrendów oraz pogłębione konsultacje z ekspertami, samorządami, partnerami społecznymi i środowiskiem naukowym.

Dokument nie tylko pokazuje kluczowe wyzwania, które stoją przed Polską, ale także proponuje różne scenariusze przyszłości, które mają pomóc w przygotowaniu odpornych i elastycznych polityk publicznych.

- Przyjęcie KRK 2050 to element budowania zdolności państwa do myślenia strategicznego i długofalowego. Dokument ten ma pomóc Polsce lepiej odpowiadać na globalne wyzwania, ale też wykorzystywać pojawiające się szanse rozwojowe – podkreśla minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Dlaczego potrzebujemy KRK 2050?

Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 przedstawia zintegrowane spojrzenie na długoterminowe wyzwania i szanse rozwojowe Polski, uwzględniając zmieniające się otoczenie globalne, europejskie i krajowe. Analiza trendów, opracowanie wariantowych scenariuszy, identyfikacja głównych wyzwań oraz sformułowanie kluczowych wniosków pozwalają zbudować solidne fundamenty dla polityk publicznych, które będą odporne, elastyczne i sprawiedliwe społecznie.

Koncepcja stanowi bazę dla średniookresowych strategii rozwojowych, w tym śsrk i polityki regionalnej, miejskiej oraz strategii sektorowych. Będzie także punktem odniesienia zaprogramowania środków europejskich po 2027 r. Ma inspirować działania samorządów i lokalnych społeczności, które będą mogły korzystać z jej rekomendacji, uwzględniając specyfikę swoich terytoriów.

Co zawiera KRK?

W Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 znalazły się m.in.:

- Wizja Polski 2050 jako państwa nowoczesnego, odpornego, neutralnego klimatycznie i solidarnego, które zapewnia wysoką jakość życia wszystkim mieszkańcom.

- Analiza megatrendów globalnych i europejskich, które mają wpływ na rozwój Polski. Dotyczą one: gospodarki, przyspieszenia technologicznego, demografii, zmian klimatycznych i środowiskowych, reorganizacji przestrzeni czy transformacji globalnego porządku.

- Cztery scenariusze rozwoju, które umożliwiają lepsze przygotowanie się na różne warianty przyszłości, w zależności od uwarunkowań zewnętrznych.

- Lista wyzwań rozwojowych, która obejmuje m.in. transformację społeczną, rozwijanie nowoczesnej gospodarki opartej na innowacjach i środowiskowej transformacji, wzmacnianie bezpieczeństwa państwa oraz zrównoważone kształtowanie przestrzeni.

- Kluczowe wnioski, które stanowią fundament dalszego programowania polityk publicznych na szczeblu krajowym i regionalnym.

Jak powstawała KRK 2050?

KRK 2050 powstała we współpracy z szerokim gronem interesariuszy i ekspertów z różnych dziedzin. Prace nad dokumentem trwały od września 2021 do lipca 2025 r. Główne prace koncepcyjne były prowadzone przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów oraz Instytutem Ochrony Środowiska - Państwowym Instytutem Badawczym.

W przygotowanie KRK 2050 zaangażowały się samorządy, środowisko akademickie, biznes, organizacje pozarządowe, resorty, a także obywatele podczas wysłuchań publicznych, debat, paneli eksperckich i warsztatów.

Dokument przeszedł pełny cykl konsultacji publicznych (ponad 800 uwag, głównie od samorządów) oraz uzgodnienia międzyresortowe. Jest pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Koordynacyjny ds. Polityki Rozwoju, Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz Stały Komitet Rady Ministrów.

Cały dokument zostanie opublikowany na stronie www.mfipr.gov.pl – o czym poinformujemy w oddzielnym komunikacie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kk/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.07.2025, 12:50
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ