Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
Wzmocnienie współpracy bilateralnej oraz wymiana doświadczeń i wzajemnych praktyk w obszarze polityki spójności oraz jej przyszłości po 2027 r. – to główne tematy polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które zostały poruszone w ramach podstolika gospodarczego z udziałem wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jana Szyszko.
"Wielkim sukcesem 20 lat polityki spójności w Polsce jest zmniejszenie nierówności między regionami w kraju na niespodziewaną wcześniej skalę. Na tym zyskuje cała europejska gospodarka, która może dzięki temu efektywniej korzystać z całości swojego potencjału" – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Podkreślił, że dzięki polityce spójności i możliwości współdecydowania o niej, buduje się poparcie społeczne dla wspólnej Europy.
W Warszawie w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyły się konsultacje międzyrządowe między Polską a Niemcami, w których uczestniczył wiceszef MFiPR Jan Szyszko.
Podczas rozmów bilateralnych - w ramach podstolika międzyresortowego - rozmawiano na temat przyszłości polityki spójności po 2027 r., roli MFiPR w odniesieniu do Społecznego Funduszu Klimatycznego. Wymieniono wzajemne doświadczenia i dobre praktyki w zakresie wdrażania funduszy polityki spójności w latach 2021-2027, a także w kontekście zbliżającej się polskiej Prezydencji w Radzie UE.
Podkreślono bardzo istotną rolę polityki spójności jako ważnego instrumentu wzmacniającego proces integracji europejskiej, rynek wewnętrzny UE, konkurencyjność i odporność gospodarki oraz bezpieczeństwo Europy, co ma szczególne znaczenie w kontekście utrzymujących się napięć geopolitycznych. Wskazano także, że bez polityki spójności nie będzie możliwa sprawiedliwa i akceptowalna społecznie transformacja energetyczna, czego wyrazem jest m.in. Społeczny Fundusz Klimatyczny.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej koordynuje wdrażanie Społecznego Funduszu Klimatycznego, który wspiera inwestycje, umożliwiające ograniczenie społecznych skutków transformacji energetycznej. Podczas konsultacji międzyrządowych omówiono także możliwości rozwoju współpracy ze stroną niemiecką w zakresie wymiany doświadczeń dotyczących wdrażania funduszy polityki spójności UE w obecnej perspektywie finansowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ jls/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.07.2024, 17:17 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |