Pobierz materiał i Publikuj za darmo
MKiDN informuje:
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski wziął udział w prezentacji unikalnej edycji dzieła Wacława Rzewuskiego na Targach Książki w Doha (Katar)
Dzieło Wacława Rzewuskiego jest rodzajem pomostu pomiędzy kulturą Europy i Bliskiego Wschodu - mówił wiceminister kultury Paweł Lewandowski podczas prezentacji pierwszej naukowej edycji "Sur les chevaux orientaux et provenants des races orientales” („O koniach wschodnich i wywodzących się z ras orientalnych). Premiera dzieła odbyła się w sobotę w Doha w Katarze, gdzie trwają 29. Międzynarodowe Targi Książki, w których biorą udział największe i najważniejsze wydawnictwa z całego świata. Polska po raz pierwszy uczestniczy w tym prestiżowym wydarzeniu. Wiceminister Lewandowski uczestniczył w otwarciu polskiego stoiska oraz spotkał się z katarskim ministrem i wiceministrem kultury.
Prezentacja dzieła Wacława Rzewuskiego wieńczyła wieloletni projekt współpracy między Biblioteką Narodową i Qatar Museums. W uroczystości wzięli udział także m.in. przedstawiciele obu instytucji zaangażowanych w projekt CEO Qatar Museums Ahmad Al Namla i dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski oraz polski ambasador w Katarze Janusz Janke.
Wydanie naukowe dzieła Rzewuskiego obejmuje 5 woluminów zebranych we wspólnym etui:
- Rękopis Wacława Rzewuskiego Sur les chevaux orientaux et provenant des races orientales.
- Przekład rękopisu na język polski lub angielski (dostępne są dwie wersje) pod tytułem O koniach wschodnich i wywodzących się z ras orientalnych.
- Album zawierający wspaniały zbiór rysunków, szkiców, map i planów oraz ilustracji umieszczonych na marginesach i elementów graficznych stron tytułowych rękopisu.
- Broszura z rozszerzonymi opisami do albumu oraz notatkami Rzewuskiego na temat rakiety bojowej, pochodzącymi z aneksów tomu 3 oryginalnego rękopisu (po polsku lub angielsku).
- Zbiór esejów autorstwa specjalistów z wielu dziedzin – od historii i arabistyki, przez historię sztuki, po literaturoznawstwo oraz ochronę i historię rękopisów – opisujących różne aspekty życia, dzieła i świata Rzewuskiego i jego recepcji, uzupełniony o słownik terminów i indeks zbiorczy dla rękopisu (w języku polskim lub angielskim).
Publikacja Biblioteki Narodowej jest unikalna zarówno pod względem naukowym, jak i estetycznym. Nad stroną naukową i treścią czuwał prof. Tadeusz Majda, orientalista o uznanym dorobku. W przedsięwzięciu uczestniczyło jednak wielu innych specjalistów-orientalistów, literaturoznawców, historyków i historyków sztuki. Edycja w graficznym opracowaniu dr Aleksandry Toborowicz w dwóch wersjach językowych - angielskiej i polskiej – obejmuje łącznie 10 tomów o objętości 3 654 stron.
Oryginalny rękopis "Sur les chevaux orientaux et provenant des races orientales" przechowywany jest w skarbcu Biblioteki Narodowej w Warszawie. Zawiera wrażenia i wspomnienia Rzewuskiego z podróży po dzisiejszych terytoriach Syrii, Iraku, Libanu i Palestyny. Ponieważ autor zyskał zaufanie i przyjaźń przywódców plemion beduińskich, żył wśród nich, polował, świętował i brał udział w wyprawach wojennych, jego szczegółowe notatki są cennym źródłem badań nad lokalną kulturą i zwyczajami. Zawierają ponad 400 kolorowych rysunków, mapy terenów, zwłaszcza Syrii, informacje z zakresu meteorologii i etnografii, spisy niektórych plemion, a nawet zapis muzyki, jaką tworzyli Beduini 200 lat temu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ ozk/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.12.2018, 09:54 |
Źródło informacji | MKiDN |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |