Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Podsumowanie kolejnej narady międzyresortowego zespołu ds. Odry (komunikat)

04.07.2024, 15:59aktualizacja: 04.07.2024, 16:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

2 lipca 2024 r. w siedzibie MKiŚ odbyło się kolejne posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. Odry. Spotkanie prowadziła wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska.

Międzyresortowy Zespół do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze tworzą resorty: klimatu i środowiska, infrastruktury, przemysłu, aktywów państwowych, rolnictwa oraz spraw wewnętrznych, z udziałem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Zespół pracuje w formule cotygodniowych narad, w trakcie których aktualizowane są rekomendacje dla wszystkich zaangażowanych jednostek.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska na bieżąco monitoruje poziom zagrożenia i zanieczyszczeń w Odrze. Służby są w ciągłej gotowości.

W starorzeczach i zbiornikach Odry odnotowano zmniejszone liczebności „złotej algi”. Chociaż w starorzeczu w Januszkowicach nadal obowiązuje I stopnień zagrożenia.

Trwają analizy w sprawie inwestycji związanych z odsalaniem wód kopalnianych i zwiększeniem retencji.

Również 2 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski z niemiecką minister środowiska Steffi Lemke w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. Ważnym elementem rozmów była współpraca wokół Odry – zarówno odbudowy jej ekosystemu, jak i projektu Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry po stronie polskiej.

Informacje rozszerzone

Resort klimatu i środowiska na bieżąco monitoruje sytuację na Odrze i innych rzekach oraz w Kanale Gliwickim w ramach przyjętej procedury monitoringu interwencyjnego.

Wyniki analiz przekazywane są podmiotom odpowiedzialnym za działania bieżące i kryzysowe na wodach, m.in. Wodom Polskim i nadzorującemu je Ministerstwu Infrastruktury, a także Ministerstwu Przemysłu, MSWiA, RCB oraz służbom wojewodów z 5 nadodrzańskich województw. Analizy dostępne są na portalu: gov.pl/odra.

Obecnie zagrożenie powstania toksycznych zakwitów „złotej algi” nie dotyczy samego nurtu rzeki Odry, ale przede wszystkim marin, kanałów, starorzeczy i zbiorników wodnych połączonych z rzeką.

Służby powadzą codzienne wizje w terenie, jak też odpowiednie sterowanie przepływami wód.

Zespół międzyresortowy od lutego 2024 roku, z inicjatywy MKiŚ, prowadzi prace związane z poprawą stanu ekologicznego w dorzeczu Odry.

Ministerstwo Przemysłu oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych przedstawiły postępy w zakresie systemów odsalania, również w kontekście zamykania kopalń. Głównym punktem dyskusji na ten temat była decyzja o zamknięciu KWK Boberek do końca 2025 roku. W związku z czym nastąpi redukcja strumienia ładunku jak i objętości wód zasolonych trafiających do rzeki Kłodnicy (dopływ Odry).

Od początku czerwca 2024 r. toksyczne zakwity „złotej algi” spowodowały śnięcia ryb w wielu obszarach, w tym: w marinie w Nietkowie, marinie w Głogowie, starorzeczu w Głogowie, Starej Odrze w Krośnie Odrzańskim, zatokach, w m. Połęcko i Laski, zbiorniku w okolicach Bielinka, oraz w jeziorze Dąbie. O ten ostatni punkt został rozszerzony monitoring interwencyjny prowadzony przez GIOŚ.

W ostatnich miesiącach bieżąca transgraniczna wymiana informacji uległa znacznej poprawie – co tydzień raporty o aktualnej sytuacji przesyłane są stronie niemieckiej, z kolei strona polska otrzymuje cotygodniowe raporty z kraju związkowego Brandenburgia.

https://www.gov.pl/odra/odra-2024-podsumowanie-kolejnej-narady-miedzyresortowego-zespolu-ds-odry-w-ministerstwie-klimatu-i-srodowiska

Obecnie sytuacja na Odrze i w Kanale Gliwickim ustabilizowała się, ale nie można wykluczyć wzrostu liczebności złotej algi i pojawienia się kolejnych, punktowych epizodów śnięcia ryb.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/mbed/lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.07.2024, 15:59
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ