Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Polsko-niemieckie rozmowy o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska (komunikat)

23.05.2025, 09:28aktualizacja: 23.05.2025, 11:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Wspólne działania na rzecz ochrony Odry, transformacji energetycznej i przeciwdziałania zmianom klimatu były głównymi tematami spotkania ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski z federalnym ministrem środowiska Niemiec Carstenem Schneiderem, które odbyło się 22 maja 2025 r. w Warszawie. Szefowa resortu klimatu i środowiska poruszyła też temat znajdującej się przy polskiej granicy rafinerii w Schwedt.

Rozmowy koncentrowały się na kluczowych obszarach współpracy dwustronnej oraz wspólnych działaniach na forum Unii Europejskiej i międzynarodowym. Podkreślono wagę dialogu i współpracy Polski i Niemiec w kontekście ochrony Odry, basenu Morza Bałtyckiego, transformacji energetycznej oraz polityki klimatycznej.

"Współpraca polsko-niemiecka w obszarze ochrony środowiska i klimatu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa ekologicznego całego regionu. Tylko poprzez dialog i wspólne działania możemy skutecznie odpowiadać na wyzwania, jakie niesie ze sobą zmieniający się klimat" – podkreśliła Ministra Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Szczególną uwagę poświęcono aktualnej sytuacji na Odrze. Polska strona poinformowała o niskim obecnie poziomie zagrożenia związanego ze zjawiskiem tzw. „złotej algi” oraz podkreśliła znaczenie utrzymania ścisłej współpracy eksperckiej i wymiany informacji ze stroną niemiecką. Zaznaczono również wagę działań systemowych, w tym planów redukcji zasolenia rzeki oraz projektów renaturyzacyjnych.

Minister Klimatu i Środowiska wyraziła także oczekiwanie wsparcia rządu federalnego w sprawie rafinerii w Schwedt. To temat szczególnie ważny dla mieszkańców i samorządów z terenów, na których planowane jest utworzenie Parku Narodowego Dolina Dolnej Odry.

Zdaniem strony polskiej terytorium naszego kraju może być narażone na zwiększone negatywne oddziaływanie rafinerii. Ministerstwo domaga się od rządu Landu Brandenburgii wyjaśnienia braku uwzględnienia obaw o zwiększenie emisji dwutlenku siarki z rafinerii wyrażanych przez polskie samorządy. Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że strona polska powinna uzyskać bieżący i bezpośredni dostęp do wyników pomiarów jakości powietrza w Schwedt w celu monitorowania oddziaływania tej instalacji na jakość powietrza. Strona niemiecka zadeklarowała współpracę w tej kwestii z polskimi służbami.

Ważnym punktem spotkania była również kwestia planowanej budowy farmy wiatrowej Tantow, w pobliżu obszarów cennych przyrodniczo po obu stronach granicy. Polska strona ponowiła apel o rezygnację z realizacji najbardziej kontrowersyjnych elementów inwestycji ze względu na potencjalne zagrożenia dla środowiska.

W trakcie rozmów omówiono również wspólne stanowiska na forum UE dotyczące m.in. celów klimatycznych na rok 2040 oraz rozszerzenia systemów handlu uprawnieniami do emisji. Strony wymieniły poglądy na temat nadchodzącej konferencji COP30 i aktualizacji krajowych planów w zakresie redukcji emisji (NDC) Strony wyraziły gotowość dalszych rozmów w formacie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska oraz, wraz z Francją, Trójkąta Weimarskiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ azk/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.05.2025, 09:28
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ