Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MON informuje:
„1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy – to hasło uroczystości i wielu działań Wojska Polskiego i Ministerstwa Obrony Narodowej z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej, określanej jako 18. decydującej bitwy w dziejach świata. Dla ówczesnej, odradzającej się po latach niewoli Polski był to moment szczególny. W godzinie wielkiej próby cały naród stanął do walki, by bronić z takim trudem wywalczonej niepodległości” - tymi słowami Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przypomniał o zbliżającej się setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz przedstawił plany resortu związane z obchodami rocznicy.
Minister zwrócił uwagę, że na początku lipca Ministerstwo Obrony Narodowej otrzymało pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie. „To pozwolenie, umożliwi nam sprawne wybudowanie nowoczesnej placówki, która w godny sposób upamiętni bohaterów, żołnierzy i ochotników broniących Ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej” – podkreślił szef MON.
Minister przedstawił szereg wydarzeń, inicjatyw i projektów resortu, które będą miały miejsce w ramach obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej, Święta Wojska Polskiego.
„W 2020 roku, roku wyjątkowego jubileuszu, w całym kraju odbędą się liczne wydarzenia o charakterze państwowym, wojskowym, religijnym i kulturalnym. Planujemy zorganizować defiladę wojskową na warszawskiej Wisłostradzie. Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna pozwoli nam razem świętować 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej” – mówił minister. „Obok żołnierzy Wojska Polskiego i nowoczesnego uzbrojenia będziemy mogli zobaczyć m.in. czynną replikę pierwszego polskiego pojazdu pancernego zbudowanego na bazie Forda T przez inżyniera Tadeusza Tańskiego. W całej Polsce odbędą się patriotyczne pikniki wojskowe oraz capstrzyki, koncerty i wystawy. 15 sierpnia na cmentarzu w Ossowie odprawiona zostanie Msza święta z udziałem Episkopatu Polski. A dzień później 16 sierpnia zostanie odsłonięta i poświęcona Figura Matki Boskiej Zwycięskiej w Radzyminie” – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.
Jak poinformował szef MON planowane jest również:
- wydanie szeregu publikacji, reprintów, monografii poświęconych wydarzeniom i bohaterom sprzed 100 lat. Między innymi angielski i polski reprint pt. „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata pod Warszawą 1920 r.”, autorstwa Edgara Vincenta Abernona; a także oryginalnie ilustrowany reprint pt. „Jak to było pod Warszawą” oraz wydanie reprintu pt. „Bój pod Ossowem i Leśniakowizną w dniu 14.VIII.1920”, Bolesława Waligóry;
- wydanie bezpłatnej, okolicznościowej prasy – jednodniówka w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej;
- w Warszawie będzie można zobaczyć wyjątkową kolekcję replik sztandarów bolszewickich zdobytych w 1920 roku przez Wojsko Polskie, która trafi do Muzeum w Ossowie;
- w Muzeum Wojska Polskiego otwarta zostanie wystawa zatytułowana „Czas chwały”. Z kolei wystawę pod hasłem "Do broni. Rok 1920 na plakatach, afiszach i drukach ulotnych” można już obejrzeć w internecie, pobrać pliki i samodzielnie wydrukować ze strony Centralnej Biblioteki Wojskowej;
- przebiegająca trasa S-8 od Warszawy w kierunku Białegostoku otrzyma nazwę „Aleja Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920”.
Ponadto Ministerstwo Obrony Narodowej inicjuje i wspiera także lokalne działania z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. W ramach konkursu Wdzięczni Bohaterom 1920 roku przyznano prawie półtora miliona złotych dotacji dla organizacji pozarządowych na działania patriotyczne i edukacyjne. W całej Polsce powstaną historyczne murale, które będą upamiętniać bohaterów Bitwy Warszawskiej.
Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia, pikniki, uroczystości organizowane na terenie całego kraju. Niech łączy nas duma z bohaterstwa naszych przodków. Bądźmy razem w 100. rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej!
Wystąpienie Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej: https://youtu.be/Oux7WgRGSO4
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ jml/ godl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.07.2020, 14:52 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |