Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MON informuje:
Są „oczami i uszami” zespołu oraz mistrzami maskowania i kamuflażu, prowadzą działania rozpoznawcze, a jeśli potrzeba to potrafią ogniem precyzyjnym wyeliminować z walki ważne cele przeciwnika – strzelcy wyborowi. Szkolenie najlepszych z nich – instruktorów, którzy zgodnie z zasadą „train the trainers” będą szkolić strzelców wyborowych w brygadach OT.
„Kurs doskonalący instruktorów strzelców wyborowych” – bo tak formalnie nazywało się to przedsięwzięcie szkoleniowe zorganizowało toruńskie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, odbył się on w dniach 22-26 czerwca br.
W szkoleniu wzięło udział dziewiętnastu wyselekcjonowanych strzelców wyborowych, którzy pełnią funkcję instruktorów w brygadach OT. Nabyte podczas szkolenia umiejętności przekażą oni strzelcom wyborowym żołnierzom-ochotnikom.
Był to pierwszy tego typu kurs zorganizowany przez Centrum Szkolenia WOT, powstał on w odpowiedzi na potrzeby instruktorów strzelców wyborowych i miał on na celu rozwijanie i doskonalenie ich umiejętności.
Główny nacisk szkolenia położony był na przećwiczenie prowadzenia ognia precyzyjnego i dynamicznego na różne odległości. Oprócz tego instruktorzy mieli okazję do odświeżenia informacji dotyczących użycia sprzętu wojskowego wykorzystywanego przez strzelców wyborowych, ćwiczyli zakładanie i organizację posterunku obserwacyjnego oraz praktyczne wykonywanie procedury Call for Fire (CFF), czyli wezwania ognia artyleryjskiego planowanego lub z pola walki. Odbyli także szkolenie z samopomocy medycznej w warunkach taktycznych.
Doskonalenie umiejętności instruktorów jest niezwykle ważne, gdyż muszą oni przekazać wiedzę co szóstemu żołnierzowi TSW. W sekcji lekkiej piechoty tzw. „Wspaniałej dwunastce” są dwa kluczowe dla tej sekcji stanowiska: starszy strzelec wyborowy i strzelec wyborowy. To „oczy i uszy” sekcji. Prowadzą działania rozpoznawcze, pełnią rolę nawigatorów i odpowiadają za ubezpieczenie zespołu. Prowadzeniem precyzyjnego ognia są w stanie wyeliminować ważne cele przeciwnika. Są mistrzami maskowania i kamuflażu.
Nabyte podczas szkolenia umiejętności przydadzą się przede wszystkim do ujednolicenia szkoleń prowadzonych w brygadach oraz podwyższą kompetencje szkolących.
„Centrum jako wiodąca jednostka szkolnictwa wojskowego w WOT wczytuje się w potrzeby brygad i organizuje kursy, które są niezbędne w szkoleniu bojowym jednostek. Przygotowuje instruktorów poziomu zaawansowanego do szkolenia żołnierzy zgodnie z przeznaczeniem. Ponadto po wyszkoleniu instruktorów do poziomu specjalistycznego zapewnia doskonalenie, rozwój dowódców i instruktorów, naukę nowych technik, działań taktycznych i bojowych zgodnie z rozwijającą się sytuacją na świecie oraz zapotrzebowaniem. Centrum dąży do pozyskania najnowszego sprzętu wspomagającego szkolenie żołnierzy. Dba nie tylko o wyszkolenie praktyczne, ale też o dostarczenie niezbędnej wiedzy teoretycznej” – podkreśla Komendant Cenrtum Szkolenia WOT płk Krzysztof Leszczyński.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ jml/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.07.2020, 13:49 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |