Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ministerstwo Obrony Narodowej informuje:
W dniach 28-30 czerwca w Madrycie, Mariusz Błaszczak, wicepremier- minister obrony narodowej będzie uczestniczył w spotkaniu Szefów Państw i Rządów NATO.
Szczyt NATO w Madrycie odbywa się w kluczowym momencie dla bezpieczeństwa transatlantyckiego, w czasie największego od II wojny światowej kryzysu, spowodowanego niczym niesprowokowanym atakiem Rosji na Ukrainę.
Odbędą się trzy sesje Rady Północnoatlantyckiej (NAC). Pierwsza, z udziałem (VTC) prezydenta Ukrainy poświęcona będzie rosyjskiej wojnie przeciwko Ukrainie, jej następstwom a także dalszemu pakietowi wsparcia dla Kijowa. Planowane jest także przyjęcie Koncepcji Strategicznej. Dokument wskazuje na kluczowe cele i zadania NATO w świetle coraz bardziej niebezpiecznej i nieprzewidywalnej sytuacji geopolitycznej. Nakreśla nową politykę wobec Rosji, wyznacza wspólną odpowiedź na wyzwanie związane z polityką Chin i potwierdza determinację do obrony każdego sojusznika.
Druga sesja z udziałem najbliższych partnerów: Australii, Finlandii, Gruzji, Japonii, Korei, Nowej Zelandii, Szwecji i UE, koncentrować się będzie na globalnych wyzwaniach dla bezpieczeństwa, w szczególności rosnącej potędze Chin oraz konsekwencjach dla interesów i bezpieczeństwa Sojuszu. W czwartek, ostatnia sesja Rady Północnoatlantyckiej, w gronie 30 sojuszników, poświęcona będzie zagrożeniom i wyzwaniom z południowego kierunku strategicznego. Jej celem będzie podsumowanie działań na rzecz walki z terroryzmem, omówienie możliwości przeciwdziałania kryzysowi żywnościowemu oraz zwalczania ingerencji państw trzecich w wewnętrzne procesy państw partnerskich NATO, a także wsparcia partnerów w budowie ich zdolności obronnych. Sesję otworzy Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.
Rozmowy dotyczyć będą także wydatków obronnych i wypełnienia zobowiązania szczytu z Walii do osiągnięcia poziomu 2% PKB na obronność do roku 2024. W Polsce, wg półrocznej oceny wydatków obronnych, ich udział w PKB na koniec bieżącego roku osiągnie poziom około 2,4%. Stawia to nasz kraj wśród liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym obszarze. A dzięki Ustawie o Obronie Ojczyzny, od przyszłego roku będzie to co najmniej 3% PKB.
Podczas szczytu NATO oficjalnie zainaugurowane zostanie uruchomienie prac nad utworzeniem Funduszu Innowacyjności NATO. Prezydent RP, wraz z innymi państwami sojuszniczymi zainteresowanymi udziałem w Funduszu, podpisze Letter of Commitment z planowanym osiągnięciem gotowości do przeprowadzenia pierwszych inwestycji w II kwartale 2023 r.
Tematem obrad będzie także uzgodnienie działań dotyczących członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO w sposób gwarantujący interesy wszystkich sojuszników. To historyczna decyzja, która pozwoli na wzmocnienie bezpieczeństwa Sojuszu oraz zwiększy współpracę obronną w Europie. Uzupełni wschodnią flankę NATO od północy, czyniąc region M. Bałtyckiego bardziej stabilny i odporny na obecne i przyszłe wyzwania.
Zaplanowane jest także spotkanie bilateralne wicepremiera - szefa MON z minister obrony Kanady.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)
dka/ godl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.06.2022, 10:29 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |