Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: wniosek ws PKW „Resolute Support” (komunikat)

06.11.2014, 20:44aktualizacja: 06.11.2014, 20:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

Minister obrony narodowej skierował na najbliższą Radę Ministrów wniosek o użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji „Resolute Support” Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Islamskiej Republice Afganistanu.

Wniosek zakłada użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego liczącego do 150 żołnierzy i pracowników wojska w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2015 r.

Operacja „Resolute Support” będzie prowadzona przez NATO na terenie Afganistanu od 1 stycznia 2015 r. Decyzja o jej rozpoczęciu stanowi wynik ustaleń, jakie przyjęto na szczytach Sojuszu w Chicago w 2012 r. oraz w Newport w 2014 r. Jej rozpoczęcie poprzedziła również prośba, jaką do Sojuszu Północnoatlantyckiego skierowały władze Afganistanu.

Realizując operację „Resolute Support” wojska NATO będą kontynuowały w Afganistanie zadania szkolenia, doradztwa i wsparcia na rzecz afgańskich sił bezpieczeństwa. Obecność sił sojuszniczych w Islamskiej Republice Afganistanu opierać się będzie na porozumieniu o statusie sił podpisanym między NATO a Islamską Republiką Afganistanu w dniu 30 września 2014 r.

Misja nie będzie miała charakteru bojowego, a siły w niej uczestniczące nie będą bezpośrednio uczestniczyły w zadaniach zwalczania rebeliantów oraz w operacjach antynarkotykowych. Sojusz Północnoatlantycki dopuszcza prowadzenie działań bojowych jedynie w przypadku sił specjalnych. Struktura misji ma umożliwić prowadzenie działalności doradczej od szczebla ministerialnego do dowództwa korpusu włącznie.

Misja będzie prowadzić działalność doradczo-szkoleniową, a jej głównym celem będzie przygotowanie dowództw afgańskich sił bezpieczeństwa i instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych do samodzielnego i profesjonalnego kierowania oraz zarządzania w sposób umożliwiający efektywne zapewnienie bezpieczeństwa w Afganistanie.

Polski Kontyngent Wojskowy skierowany do udziału w operacji powinien osiągnąć gotowość do działania 1 stycznia 2015 r. W związku z tym personel kontyngentu zostanie przetransportowany do Afganistanu jeszcze przed końcem operacji ISAF, której mandat wygasa 31 grudnia 2014 r. Mimo zwiększenia liczebności polskiego kontyngentu o dodatkowe etaty nie zostanie przekroczona liczba 500 osób, zapisana w obecnie obowiązującym postanowieniu prezydenta z 10 kwietnia 2014 r.

Polacy będą stacjonowali w bazach Bagram, Kabul i Gamberi. Udział Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji „Resolute Support” będzie miał charakter doradczy, bez angażowania polskich żołnierzy w działania bojowe. Do głównych zadań PKW należeć będzie:

- doradzanie na szczeblu strategicznym i operacyjnym afgańskim dowództwom i instytucjom podległym Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych;

- doradzanie 203 Korpusowi Afgańskiej Armii Narodowej, Narodowym Siłom Policji Afgańskiej i Regionalnemu Centrum Operacyjnemu;

- ochrona doradców w trakcie realizacji przez nich zadań oraz ochrona bazy;

- doraźna ochrona konwojów logistycznych.

Polski kontyngent będzie operacyjnie podporządkowany Naczelnemu Dowódcy Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Europie.

Na roczne wydatki związane z użyciem kontyngentu zaplanowano kwotę 32 mln zł. Przedsięwzięcie będzie finansowane z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku przez Radę Ministrów zostanie on skierowany do podpisu przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.11.2014, 20:44
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ