Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Prezydencja to osiąganie porozumień, kompromisów (komunikat)

19.12.2024, 15:10aktualizacja: 19.12.2024, 15:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

"Prezydencja to osiąganie porozumień, kompromisów" – podkreślił minister Czesław Siekierski podczas konferencji prasowej, prezentując priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze rolnictwa.

Czas polskiej prezydencji:

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że Polska po raz drugi w czasie swojej dwudziestoletniej obecności w Unii Europejskiej obejmuje prezydencję w Radzie UE. Nasz kraj będzie jej przewodniczyć od 1 stycznia do końca I półrocza 2025 roku.

"Ta prezydencja przypada w szczególnym czasie" – stwierdził minister Czesław Siekierski.

"Wraz z nami swoją pracę rozpocznie nowa Komisja Europejska i nowi komisarze będą wkrótce przedstawiać swoje propozycje rozwiązań w poszczególnych obszarach" – dodał minister.

Według szefa resortu rolnictwa na specyfikę naszej prezydencji wpływają także szczególne uwarunkowania zewnętrzne związane z sytuacją w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie oraz z relacjami z Chinami i USA.

Polskie priorytety:

Hasło polskiej prezydencji to: Bezpieczeństwo, Europo! Jest ono rozpatrywane w 7 wymiarach:

- zewnętrznym,

- wewnętrznym,

- informacyjnym,

- ekonomicznym,

- energetycznym,

- żywnościowym,

- zdrowotnym.

"Będziemy sprawować przewodnictwo w Radzie UE w Trio z Danią i Cyprem. Polska w pierwszym półroczu 2025, Dania w drugim półroczu 2025, a Cypr w pierwszej połowie 2026 roku. Wspólnie przygotowaliśmy program, który odzwierciedla główne problemy i wyzwania, z którymi obecnie mierzy się Unia Europejska i którym będzie musiała sprostać w przyszłości" – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Priorytety w Radzie AGRIFISH:

Jak poinformował minister Czesław Siekierski, podstawowym priorytetem są kwestie związane z kształtem Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 r. i z bezpieczeństwem żywnościowym.

"Będziemy pracować nad poprawą konkurencyjności, zwiększeniem odporności na kryzysy, stabilizacją dochodów rolniczych oraz wzmocnieniem pozycji rolników w łańcuchu dostaw żywności" – zapowiedział minister.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na konieczność dokonania uproszczeń w ramach WPR, zwłaszcza w zakresie nadmiernej biurokracji.

"Naszym celem jest racjonalizacja celów Europejskiego Zielonego Ładu poprzez uproszczenie zielonej architektury Wspólnej Polityki Rolnej, tak aby była ona akceptowalna dla rolników" – stwierdził minister Czesław Siekierski.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że wśród wielu omawianych tematów znajdą się również zagadnienia związane z nowymi technikami genomowymi oraz z pracami nad projektem rozporządzenia w sprawie roślinnego materiału rozmnożeniowego. W czerwcu na Radzie AGRIFISH będzie przedstawiony raport z postępu prac.

Kalendarium polskiej prezydencji:

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski przedstawił również kalendarium spotkań w ramach polskiej prezydencji.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że nieformalne spotkanie ministrów Unii Europejskiej ds. rolnictwa odbędzie się w Warszawie 15-17 czerwca 2025 r.

Podkreślił jednocześnie znaczenie dwóch ważnych konferencji przewidzianych podczas naszej prezydencji.

"5 marca 2025 r. w Warszawie odbędzie się konferencja Wspólna Polityka Rolna dla bezpieczeństwa żywnościowego, a 8-10 maja w Poznaniu – Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi" – poinformował minister Czesław Siekierski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pab/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.12.2024, 15:10
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ