Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
"Naszą powinnością jest dbanie o interesy polskich rolników oraz zapewnienie odpowiednich warunków do produkcji. Wspieramy rozwój polskiego rolnictwa, ponieważ jest ono fundamentem naszej gospodarki" – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas uroczystego otwarcia Gali Finałowej XXXI edycji Ogólnopolskiego Konkursy Rolnik-Farmer Roku. Wydarzenie odbyło się 7 lutego 2025 r. i było objęte patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Rektora Politechniki Bydgoskiej im. J.J. Śniadeckich.
Minister Siekierski zaznaczył, że ostatnie dni były pełne ważnych i trudnych rozmów dotyczących przyszłości sektora rolnego.
"Podczas ostatnich obrad Rady Ministrów Rolnictwa UE poruszyłem kluczowe kwestie dotyczące importu surowców spożywczych z krajów trzecich" – powiedział minister Czesław Siekierski i zaznaczył, że w obecnej sytuacji istotne jest umiejętne bilansowanie handlu surowcami i produktami rolnymi z krajów trzecich.
"To, skąd sprowadzamy żywność ma ogromne znaczenie dla naszej gospodarki. Ważne jest uwzględnienie wielkości importu i eksportu oraz ich wpływu na unijny rynek. Musimy brać pod uwagę jakość i wartość produktów oraz konkurencyjność polskiego rolnictwa na tle międzynarodowym" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Minister Siekierski zauważył, że jednym z aktualnych problemów jest brak pełnej przejrzystości podczas negocjacji w zakresie handlu produktami rolnymi.
"Kraje członkowskie Unii Europejskiej często nie są odpowiednio informowane o decyzjach podejmowanych przez Komisję Europejską. Polska, jako eksporter żywności o wartości ponad 50 miliardów euro rocznie, powinna mieć silniejszy głos w tych dyskusjach" – zaznaczył minister Siekierski i przypomniał, że decyzje podejmowane na szczeblu europejskim nie zawsze uwzględniają specyfikę polskiego rynku.
"Dlatego tak ważne jest, aby Polska aktywnie uczestniczyła w kształtowaniu polityki rolnej UE oraz chroniła interesy swoich rolników" – podkreślił minister Czesław Siekierski.
Protesty rolników
Podczas wystąpienia minister przypomniał, że dotychczasowe protesty rolników były ważnym sprawdzianem dla rządzących.
"Dialog z rolnikami jest dla nas kluczowy, ponieważ to ich zdanie jest najważniejsze przy podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości polskiego rolnictwa" – zadeklarował minister Siekierski. Przyznał również, że zdaje sobie sprawę z budzących kontrowersje regulacji Komisji Europejskiej dotyczących handlu, eksportu i produkcji.
"Tak jak obiecałem, podczas naszej prezydencji w Radzie UE będziemy kształtować Wspólną Politykę Rolną, szczególnie w zakresie jej wpływu na sektor rolno-spożywczy" – podkreślił minister Czesław Siekierski.
Wyzwania
Szef resortu rolnictwa przypomniał, że kwestia eksportu i importu żywności, w tym drobiu i wołowiny wymaga szczegółowej analizy.
"Musimy zadbać o to, aby nasze produkty były konkurencyjne na rynkach zagranicznych, ale jednocześnie chcemy chronić rodzimych producentów przed nieuczciwą konkurencją" – powiedział minister Czesław Siekierski.
Minister podkreślił również kluczowe znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego.
"Ono gwarantuje stabilność społeczną i gospodarczą. Polska powinna budować swoją niezależność żywnościową i wspierać swoich producentów. Powinniśmy dążyć do sytuacji, w której 80 proc. żywności spożywanej w Polsce pochodzi z krajowej produkcji" – powiedział minister Siekierski.
Szef resortu rolnictwa zwrócił również uwagę na wyzwanie jakim jest obecnie rozwój biopaliw oraz efektywne wykorzystanie surowców rolnych w sektorze energetycznym.
"W dzisiejszej rzeczywistości powinniśmy być otwarci na nowe technologie oraz współpracę z sektorem naukowym i przemysłem" – podkreślił minister Siekierski.
Wręczenie nagród
Minister Czesław Siekierski wręczył 10 laureatom Konkursu statuetki tzw. Złotego Jabłka. Uhonorowano również pozostałych 11 finalistów nominowanych do nagrody.
"Są państwo elitą polskiego rolnictwa" – pogratulował zwycięzcom szef resortu rolnictwa oraz podkreślił, że właśnie tacy rolnicy i przedsiębiorcy zapewniają Polsce bezpieczeństwo żywnościowe.
O konkursie
Konkurs Rolnik-Farmer Roku promuje nowoczesne rolnictwo oraz pomysłowość i inicjatywę producentów rolnych, którzy umiejętnie dostosowują swój warsztat pracy do zmieniającego się rynku, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE. Pierwsza edycja konkursu Rolnik-Farmer Roku odbyła się w lutym 1995 roku.
W tym roku do finału zakwalifikowano 21 gospodarstw, a nagrody rozdano w 10 kategoriach.
W procesie wyłaniania laureatów Kapituła ocenia przede wszystkim wydajność i uzyskiwane plony, ale też wizytuje gospodarstwa, aby poznać rolników osobiście.
Kandydaci zgłaszają się do konkursu osobiście oraz przez przedstawicieli Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
azk/ lm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.02.2025, 14:55 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |