Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: minister Nowak o polsko-amerykańskiej współpracy w sektorze kosmicznym: wzmacniamy bezpieczeństwo Polski i rozwój polskiego przemysłu (komunikat)

16.03.2022, 23:17aktualizacja: 17.03.2022, 09:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Polska wchodzi do gry jako potencjalny użytkownik LauncherOne, technologii do wynoszenia na orbitę okołoziemską satelitów. To krok w kierunku wzmacniania systemu obronnego naszego kraju i impuls rozwojowy dla polskiego przemysłu. Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak uczestniczył w podpisaniu listu intencyjnego między POLSĄ a Virgin Orbit w sprawie wprowadzenia w naszym kraju systemu LauncherOne.

Dzięki technologii LauncherOne Polska będzie mogła świadczyć usługi wynoszenia na orbitę satelitów także dla innych krajów regionu, w szczególności z obszaru Trójmorza.

Do podpisania listu doszło w trakcie wizyty ministra rozwoju i technologii w Stanach Zjednoczonych. W środę Piotr Nowak wraz z prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) prof. Grzegorzem Wrochną uczestniczyli w rozmowach z prezesem Virgin Orbit Danem Hartem i jej przedstawicielami, w siedzibie głównej firmy w Long Beach w Kalifornii.

"Chcemy pogłębiać współpracę w zakresie technologii kosmicznych, w których USA są światowym liderem, a Polska ma istotne potrzeby związane ze zwiększeniem bezpieczeństwa militarnego" – powiedział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak po uroczystości podpisania listu intencyjnego między POLSĄ a Virgin Orbit.

"Dzisiejsze wydarzenie to kolejny etap w budowaniu przez Polskę suwerennego systemu satelitarnego. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej. Rozwój nowych technologii, w tym nawigacja, zobrazowania Ziemi, czy telekomunikacja są niezastąpione dla zapewnienia bezpieczeństwa kraju i rozwiązywania sytuacji kryzysowych" – powiedział minister rozwoju i technologii.

Współpraca POLSA z Virgin Orbit

Podpisany list zakłada, że POLSA (która jest agencją wykonawczą Ministerstwa Rozwoju i Technologii) przeprowadzi szczegółową analizę przydatności technologii LauncherOne dla potrzeb m.in. polskiej nauki i gospodarki, w kontekście ewentualnego wyboru Virgin Orbit jako partnera w przyszłych przedsięwzięciach wynoszenia na orbitę okołoziemską satelitów z terenów Polski. Ma to się stać impulsem rozwojowym dla polskiego przemysłu w szeroko rozumianym obszarze STEM (Science, Technology, Engineering & Maths).

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna podkreślił, że podpisany list wieńczy kilkumiesięczny okres intensywnych negocjacji, prowadzonych w ścisłej koordynacji z Ministerstwem Rozwoju i Technologii.

"Zainteresowanie oraz złożone konkretne deklaracje, pokazują, że Polska może być atrakcyjnym partnerem dla globalnych graczy, do których zalicza się Virgin Orbit. Jeszcze istotniejsze jest budowanie pozycji naszego sektora kosmicznego w coraz bardziej konkurencyjnym segmencie międzynarodowego rynku kosmicznego, jakim jest upstream. Dzięki technologii LauncherOne Polska będzie mogła świadczyć usługi wynoszenia na orbitę również dla innych krajów regionu, w szczególności z obszaru Trójmorza" – dodał prezes POLSA.

LauncherOne – technologia wynoszenia satelitów w przestrzeń kosmiczną

Produkowana przez Virgin Orbit technologia LauncherOne to system składający się ze specjalnie przystosowanego samolotu tzw. „nosiciela” (odrzutowiec klasy Boeing 747) oraz uruchamianej z jego pokładu na wysokości około 10-11 km rakiety, zdolnej umieścić na niskiej orbicie okołoziemskiej ładunek o masie do 300 kg.

Pierwszy zakończony powodzeniem start LauncherOne przeprowadzono 17 stycznia 2021 r. Niespełna 12 miesięcy później, podczas trzeciej udanej komercyjnej misji z użyciem opisywanego systemu, dwa z siedmiu wyniesionych małych satelitów były wykonane przez polską spółkę SatRevolution.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.03.2022, 23:17
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ