Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: Nowe ubezpieczenia eksportowe coraz bliżej (komunikat)

17.08.2023, 19:53aktualizacja: 18.08.2023, 09:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Parlament zakończył prace nad ustawą zwiększającą katalog ubezpieczeń eksportowych. Dzięki temu więcej firm będzie mogło skorzystać z ubezpieczeń gwarantowanych. Ustawa wprowadza możliwość reasekuracji przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych komercyjnym zakładom ubezpieczeniowym części ryzyk polskich przedsiębiorców, które to ryzyka będą w okresie reasekuracji objęte ochroną ubezpieczeniową. Zapisy nowej ustawy umożliwiają także rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE). Ustawa czeka już tylko na podpis Prezydenta RP.

Parlament znowelizował ustawę o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustawach, a także uchylił ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów eksportowych o stałych stopach procentowych.

Dzięki tej ustawie dostępny będzie większy wybór ubezpieczeń, a tym samym więcej instytucji będzie mogło skorzystać z ubezpieczeń gwarantowanych. Nowelizacja wprowadza możliwość reasekuracji przez KUKE ubezpieczeń casco i OC w transporcie. To ważny krok ponieważ ułatwiamy dzięki temu firmom ekspansję zagranicą - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Nowe przepisy zapewnią ochronę ubezpieczeniową polskim eksporterom również w zakresie zakupu towarów. Będzie to możliwe poprzez wdrożenie do oferty KUKE ubezpieczenia zwrotu zaliczki zapłaconej przez ubezpieczającego na potrzeby dostawy importowej z krajów rozwijających się - dodał wiceminister Grzegorz Piechowiak

Nowy Impuls do rozwoju polskich firm za granicą

Rozwiązania zawarte w ustawie umożliwią szybką reakcję na ewentualne globalne wydarzenia. Doprecyzowane i uzupełnione przepisy umożliwią Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych m.in. tworzenie elastycznych instrumentów finansowych dla polskich firm w zakresie ubezpieczeń eksportowych. Rozszerzony zostanie katalog oferowanych przez KUKE ubezpieczeń, jak również katalog podmiotów uprawnionych do korzystania z tego rodzaju ubezpieczeń o oddziały przedsiębiorców zagranicznych.

Umożliwi to polskim firmom zwiększenie obrotów handlowych i rozszerzy ich współpracę z firmami zagranicznymi. Polscy eksporterzy będą mogli kupować towary i podzespoły wykorzystywane w procesie produkcyjnym, które są niedostępne lub występują w ograniczonej ilości w Polsce, co może zapobiec ewentualnym zakłóceniom łańcucha dostaw.

Ustawa wprowadza również możliwość reasekuracji przez KUKE ponoszonych przez polskich przedsiębiorców ryzyk nadzwyczajnych. Przepisy zawarte w nowelizacji określają zakres ryzyk, które może reasekurować KUKE, pod warunkiem, że ryzyka te mają właśnie charakter nadzwyczajny i zaistnieją poza terytorium Polski. Szczegółowy zakres i rodzaj tych ryzyk każdorazowo będzie określać Rada Ministrów w akcie wykonawczym. Mechanizm ten będzie po raz pierwszy będzie mógł zostać wykorzystany do reasekuracji ryzyk nadzwyczajnych związanych z przewozami cargo do i z Ukrainy, tzn. takich, które mogą się zmaterializować w czasie trwania działań wojennych w tym kraju.

Nowa ustawa pozwoli KUKE na zaoferowanie ochrony ubezpieczeniowej również w zakresie projektów pozaeksportowych. Pozwoli to na dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) ponieważ pozwoli na pokrycie ryzyka podmiotom publicznym i prywatnym w rozwoju gospodarki niskoemisyjnej i transformacji energetycznej kraju.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kmz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.08.2023, 19:53
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ