Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:
Porozumienie o współpracy w zakresie promocji handlu i inwestycji, w tym w szczególności wymiany handlowej, promocji inwestycji i współpracy przemysłowej, podpisali dziś w Warszawie minister rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz koreański minister handlu, przemysłu i energii Chang-Yang Lee.
"Jestem przekonany, że dzięki podpisanemu dzisiaj porozumieniu uda się jeszcze bardziej pogłębić naszą współpracę. Korea jest strategicznym partnerem Polski w wielu obszarach. W 2023 roku przypada 10. rocznica podpisania partnerstwa strategicznego pomiędzy naszymi krajami. Priorytetem jest dla nas współpraca przy eliminowaniu barier w handlu i pogłębianiu współpracy w zakresie nowoczesnych technologii" - zaznaczył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Wiceminister Grzegorz Piechowiak dodał: "W naszym kraju działa prawie 600 podmiotów z kapitałem koreańskim. Korea to jeden z naszych najważniejszych partnerów gospodarczych spoza Europy, o czym świadczą inwestycje koreańskich firm w Polsce".
Przedstawiciele MRiT uczestniczyli także w rozmowach plenarnych delegacji Polski i Korei pod przewodnictwem prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezydenta Republiki Korei Yoon Suk-Yeol. Minister Waldemar Buda i wiceminister Grzegorz Piechowiak wzięli także udział w Forum Gospodarczym Korea-Polska współorganizowanym przez PAIH, Federację Przemysłu Koreańskiego i KOTRA Warsaw.
Porozumienie
Porozumienie w sprawie współpracy w zakresie promocji handlu i inwestycji obejmuje działania w sferze gospodarczej, a w szczególności: wymianę handlową, promocję inwestycji, współpracę przemysłową. Dokument stwarza podstawę do tworzenia wyspecjalizowanych grup roboczych, których zadaniem będzie koordynacja konkretnych obszarów współpracy np. eliminacja barier handlowych. W skład poszczególnych grup roboczych będą wchodzić przedstawiciele administracji rządowej z obu państw, a w razie potrzeby również przedstawiciele firm i organizacji przedsiębiorstw. Szczegółowe zasady współpracy zostaną wypracowane w drodze kontaktów roboczych pomiędzy polskim i koreańskim ministerstwem.
30 porozumień o współpracy pomiędzy polskimi i koreańskimi firmami
Minister rozwoju i technologii Waldemar Budai Chang-Yang Lee minister handlu, przemysłu i energii Korei wzięli także udział w ceremonii podpisywania porozumień o współpracy pomiędzy polskimi i koreańskimi firmami i instytucjami. Łącznie podpisano ponad 30 takich porozumień.
Forum Gospodarcze Korea-Polska
Minister Waldemar Buda i wiceminister Grzegorz Piechowiak uczestniczyli też w Forum Gospodarczym Korea-Polska współorganizowanym przez PAIH, Federację Przemysłu Koreańskiego i KOTRA Warsaw. Forum poświęcone było polsko-koreańskiej współpracy gospodarczej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele polskich i koreańskich władz oraz środowisk biznesowych obu państw. Gośćmi honorowymi byli prezydent Republiki Korei Yoon Suk-yeol oraz prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Polsko – Koreańska współpraca gospodarcza
Republika Korei jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym Polski w Azji zarówno z punktu widzenia wymiany handlowej, jak i współpracy inwestycyjnej. W ostatnich latach odnotowujemy dynamiczny wzrost obrotów handlowych. W 2022 r. osiągnęły one najwyższą wartość w historii – ponad 10 mld dolarów. Republika Korei była największym azjatyckim inwestorem w Polsce w 2021 r. Wartość koreańskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce na koniec 2021 r. to 4,5 mld dolarów.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)
kom/ maja/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.07.2023, 12:09 |
Źródło informacji | MRiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |