Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:
Porozumienie o współpracy pomiędzy Exatel S.A. a Chunghwa Telecom Company, polsko-tajwańskie spotkania biznesowe, współpraca inwestycyjna i technologiczna m.in. w dziedzinie mikroelektroniki – to tylko niektóre tematy spotkań wiceministra rozwoju i technologii Grzegorza Piechowiaka z delegacją tajwańskiego biznesu i administracji.
"W biznesie potrzebni są wizjonerzy, którzy jako pierwsi podejmują wyzwania dając przykład innym. Dzisiejsze porozumienie jest nie tylko biznesowym sukcesem dwóch firm, ale będzie także wzorem i zachętą dla innych polsko-tajwańskich przedsięwzięć. Ta współpraca gospodarcza może przynieść dużo korzyści każdej ze stron" - podkreślił wiceminister Grzegorz Piechowiak podczas ceremonii podpisania memorandum of understanding między spółką skarbu państwa Exatel S.A. (zarządzającą światłowodową siecią transmisji danych o długości ok. 20 tys. km), a tajwańskim przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym Chunghwa Telecom Company.
Firmy zamierzają realizować wspólne projekty w dziedzinie m.in. cyberbezpieczeństwa oraz badań i rozwoju (R&D) oraz rozwoju technologii SDN (Software-Defined Network). Porozumienie pozwoli polskiemu operatorowi telekomunikacyjnemu na wejście na rynek azjatycki i dalszą ekspansję międzynarodową. Chunghwa Telecom Company jest największą tajwańską firmą telekomunikacyjną i liderem technologii 5G. Jest to pierwsze tego typu porozumienie między spółkami technologicznymi z Polski i Tajwanu.
Polsko-tajwańskie spotkania biznesowe
Wiceminister Grzegorz Piechowiak wziął także udział w polsko-tajwańskim okrągłym stole biznesowym organizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) i Taiwania Capital. Organizacje te szukają możliwości współpracy pomiędzy polskimi i tajwańskimi firmami. Spotkanie dotyczyło branży telekomunikacyjnej, technologii 5G i półprzewodników. Obecni byli na nim przedstawiciele dużych firm tajwańskich takich jak Compal Electronics, Pegatron, Wistron NewWeb, Quanta Cloud Technology, Airoha Technology, Taiwan Optical Platform. Partnerem branżowym spotkań firm telekomunikacyjnych był klaster SINOTAIC, natomiast potencjał współpracy w sektorze półprzewodników zaprezentował Klaster Mikroelektroniki, Elektroniki i Fotoniki z udziałem wiodących firm technologicznych z Polski.
"W ostatnich latach firmy z tajwańskim kapitałem stworzyły w Polsce ponad 3000 miejsc pracy. To jednak nie wyczerpuje naszych ambicji. Zależy nam na przyciągnięciu w szczególności zaawansowanych technologicznie tajwańskich inwestycji m.in. z sektora półprzewodników i elektromobilności" - powiedział pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak podczas polsko-tajwańskiego okrągłego stołu biznesowego.
Wiceminister spotkał się również z Ming-Hsin Kungiem stojącym na czele tajwańskiej Narodowej Rady Rozwoju. Tematem rozmów była dwustronna współpraca w dziedzinie inwestycji i wysokich technologii m.in. półprzewodników oraz budowy nowych łańcuchów dostaw.
Polska jest zainteresowana współpracą z Tajwanem przy produkcji urządzeń opartych na technologii GaN, czyli nowego materiału półprzewodnikowego, który może być alternatywą dla tradycyjnego krzemu. Technologia ta pozwoli m.in na stworzenie mniejszych i bardziej wydajnych ładowarek.
"Liczymy na wsparcie administracji Tajwanu dla nawiązania współpracy między Siecią Łukasiewicz – IMiF (Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki), a tajwańskimi producentami. Jesteśmy także zainteresowani współpracą w dziedzinie edukacji i szkolenia kadr dla sektora półprzewodników" – mówił wiceminister Piechowiak.
Polsko – Tajwańska współpraca gospodarcza
Tajwan jest polskim 7. partnerem gospodarczym w Azji wschodniej. W 2022 r. dwustronne obroty handlowe wyniosły ponad 3,1 mld dolarów, co oznacza wzrost rok do roku o 31 proc. Polski eksport na Tajwan wzrósł w tym okresie o prawie 43 proc.
Od września 2022 r. funkcjonuje polsko-tajwańska grupa robocza ds. półprzewodników, której zadaniem jest wspieranie dwustronnej współpracy w dziedzinie mikroelektroniki.
W Polsce już teraz zainwestowały firmy takie jak Iron Force, który posiada w Zabrzu zakład produkcji systemów bezpieczeństwa pasywnego dla samochodów (m.in. nadmuchiwacze poduszek powietrznych i podzespoły pasów bezpieczeństwa) czy Tex Year Europe, który w wielkopolskim Gnieźnie produkuje kleje. Polska jest również atrakcyjną lokalizacją dla centrów dystrybucji i serwisu tajwańskich producentów sprzętu komputerowego, takich jak Acer czy ASUS.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mick/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.07.2023, 17:19 |
Źródło informacji | MRiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |