Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:
Relacje gospodarcze pomiędzy Polską a Republiką Korei były głównym tematem spotkania ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy z ministrem ds. handlu w Ministerstwie Handlu, Przemysłu i Energii Republiki Korei Dukgeun Ahn. Rozmowy toczyły się dzisiaj w MRiT.
"Relacje polityczno-gospodarcze między Polską a Koreą są najlepsze od lat. O naszym strategicznym partnerstwie świadczy dynamicznie rosnąca wymiana handlowa, inwestycje koreańskie w Polsce oraz pogłębiona współpraca w sektorze obronnym" – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Podczas dzisiejszego spotkania rozmawiano o dalszym rozwoju współpracy gospodarczej. W ostatnich latach dwustronna współpraca rozwija się dynamicznie na wielu płaszczyznach, w tym w sektorze obronności, gdzie Polska zawarła kontrakty na zakup koreańskiego uzbrojenia. Strona polska liczy na pogłębienie współpracy przemysłów obronnych z obu państw. Koreańskie firmy zainteresowane są także współpracą w sektorze infrastruktury i energetyki. Polsce zależy na przyspieszeniu procedury otwarcia koreańskiego rynku dla wieprzowiny z Polski.
"Republika Korei jest największym inwestorem azjatyckim w Polsce. Zainteresowanie naszym krajem wśród koreańskich przedsiębiorców wynika w dużej mierze z wysokich kompetencji naszych specjalistów, dostępu do poddostawców czy działania wielu centrów innowacji. Dzięki współpracy inwestycyjnej Polska ma szansę na przyspieszenie procesów industrializacji i stanie się centrum przemysłowym Europy" - dodaje szef MRiT.
Polsko- koreańskie relacje handlowe
W ostatnich latach polsko-koreańskie obroty handlowe dynamicznie rosły i osiągnęły rekordową wartość nieco ponad 10 mld USD.
Wg danych GUS za 2022 r. polski eksport do Korei nieznaczenie się zmniejszył (2,4% rok do roku) i wyniósł 896,9 mln USD, z kolei import zwiększył się (17,6% rok do roku) i wyniósł 9 118,8 mln USD.
Koreańskie inwestycje w Polsce koncentrują się w branżach: motoryzacyjnej i elektromobilności (przede wszystkim sektor środków transportu oraz produkcji baterii), elektronicznej i elektrotechnicznej. Dzięki inwestycjom koreańskimi, Polska stała się jednym z wiodących producentów baterii litowo-jonowych w Europie i na świecie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
maja/ pad/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.09.2023, 14:54 |
Źródło informacji | MRiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |