Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:
Wzmocnienie polsko-brytyjskiej współpracy gospodarczej, wzajemne inwestycje, zielone technologie i innowacyjne projekty, to główne tematy Polsko-Brytyjskiego Forum Biznesu w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczył wiceszef MRiT Grzegorz Piechowiak.
Tegoroczna, czwarta z kolei edycja dwudniowego Forum odbywa się rok po faktycznym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Brexit rozpoczął nowy rozdział w relacjach polsko-brytyjskich, również w sferze gospodarczej.
Wielka Brytania to od lat jeden z naszych najistotniejszych partnerów handlowych w Europie. W 2021 r. nasza wymiana handlowa wyniosła ponad 19 mld euro. Wielka Brytania jest także jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Niemal półtora tysiąca brytyjskich firm zainwestowało w naszym kraju już ponad 7 mld euro
– powiedział wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.
Cieszymy się także z rosnącej liczby polskich firm, które inwestują w Wielkiej Brytanii. Jestem przekonany, że nasza dobra współpraca bilateralna, także w wymiarze gospodarczym, będzie kontynuowana
– dodał wiceszef MRiT.
Podczas Polsko-Brytyjskiego Forum Biznesu firmy z obu krajów mogą zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami w zakresie zielonych technologii oraz z dostępnymi instrumentami wsparcia innowacji. Dwudniowe spotkanie, które odbywa się w formie hybrydowej – w Warszawie i online, to także szansa dla przedsiębiorców na poszerzenie swojej wiedzy na temat możliwości inwestycyjnych w Polsce i Wielkiej Brytanii.
Polsko-brytyjskie relacje gospodarcze
Wielka Brytania znajduje się na 4. miejscu wśród największych eksporterów polskich towarów; zaraz za Niemcami, Czechami i Francją, a także na 16. miejscu w imporcie. W 2021 r. w polskim eksporcie do Wielkiej Brytanii najwyższe tempo wzrostu odnotowały produkty mineralne (+59%), wyroby przemysłu drzewno-papierniczego (+18%), wyroby różne (+15%) oraz wyroby przemysłu elektromaszynowego (+11%). Dotyczyło to również wyrobów metalurgicznych (+10%) oraz przemysłu chemicznego (+2%).
W 2020 r. w sprzedaż towarów do Wielkiej Brytanii zaangażowanych było ok. 6,4 tys. przedsiębiorstw z Polski, czyli o 760 więcej, niż w 2016 r.
Wielka Brytania zajmuje obecnie 9. miejsce wśród największych inwestorów zagranicznych w Polsce, a brytyjskie inwestycje stanowią 3,5% łącznej wartości kapitału zainwestowanego w naszym kraju. Na koniec 2020 r. funkcjonowało w Polsce 1 373 podmiotów z udziałem brytyjskiego kapitału, z czego 790 zatrudniało do 9 osób. Brytyjskie inwestycje w Polsce są zlokalizowane przede wszystkim w przetwórstwie przemysłowym (42% w 2020 r.) oraz w handlu i naprawach pojazdów samochodowych (28%). Najwięcej, bo aż połowa podmiotów z kapitałem brytyjskim, było zarejestrowanych w woj. mazowieckim, 13% w wielkopolskim, a 7% w śląskim. Wielka Brytania jest także 6. największym odbiorcą polskich inwestycji (5% udziału).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
kom/ lgs/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.03.2022, 20:48 |
Źródło informacji | MRiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |