Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: NSA rozstrzygnęło 5 spraw korzystnie dla Komisji Weryfikacyjnej (komunikat)

22.11.2018, 16:56aktualizacja: 22.11.2018, 16:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

Uprzejmie informuję, że w dniu 21 listopada 2018 r. Komisja Weryfikacyjna wygrała 5 spraw przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w przedmiocie skarg kasacyjnych złożonych przez m.st. Warszawa. Wszystkie dotyczyły postępowania ogólnego określonego w ustawie z 9 marca 2017 r. o Komisji Weryfikacyjnej. Naczelny Sąd Administracyjny jednoznacznie przychylił się do argumentacji przedstawionej przez Komisję Weryfikacyjną, a równocześnie wskazał niespójność i błędne formułowanie zarzutów względem działania Komisji. Kolejny raz wskazano, że Komisja działa zgodnie z przepisami obowiązującego prawa, w tym Konstytucji RP. Co ważne, wbrew żądaniom ratusza NSA nie skierował pytań prejudycjalnych do TSUE, jasno podkreślając, że nie można mówić o naruszeniu prawa do sądu strony skarżącej (m.st. Warszawy) czy naruszeniu zasady demokratycznego państwa prawnego.

Poniżej przedstawiam szczegółowe informacje.

1. Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 21 listopada 2018 r. na posiedzeniu niejawnym oddalił skargę kasacyjną Miasta Stołecznego Warszawy od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 sierpnia 2018 r. sygn. akt I SA/Wa 1067/18 w przedmiocie odmowy dopuszczenia do udziału w charakterze strony w postępowaniu ogólnym. NSA jasno wskazał w uzasadnieniu, że skarga kasacyjna m.st. Warszawy pozbawiona jest usprawiedliwionych podstaw. NSA wskazał, że postępowanie ogólne przed Komisją ma charakter wewnątrzadministracyjnego postępowania kontrolnego, które nie wywołuje bezpośredniego skutku na organ kontrolowany i nie prowadzi do powstania skutków prawnych. Nie występują w nim podmioty posiadające interes prawny, a art. 28 Kodeksu postępowania administracyjnego nie ma zastosowania do postępowania ogólnego.

2. W tym samym dniu NSA rozpoznał również cztery skargi kasacyjne Miasta Stołecznego Warszawy od postanowień Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o odrzuceniu skarg Miasta Stołecznego Warszawy na postanowienia Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich w przedmiocie odmowy udostępnienia akt postępowania ogólnego i postanowił oddalić ww. skargi kasacyjne. W powyższych skargach kasacyjnych Miasto wniosło o przedstawienie do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego następujące pytania prawne:- Czy postępowanie ogólne Komisji jest postępowaniem administracyjnym? - Czy postępowanie ogólne Komisji może toczyć się bez udziału stron? - Czy uchwała kończąca postępowanie ogólne Komisji jest aktem administracyjnym? Czy od takiej uchwały służy środek odwoławczy? Czy uchwała podlega kontroli sądowoadministracyjnej? - Czy postanowienie wydane w toku postępowania ogólnego Komisji (jak skarżone postanowienie) jest orzeczeniem, na które służy środek odwoławczy? Czy postanowienie takie podlega kontroli sądowoadministracyjnej?

NSA jasno wskazał w uzasadnieniu, że postępowanie ogólne nie prowadzi do konkretyzacji norm powszechnie obowiązujących dla konkretnego adresata normy prawnej (praw i obowiązków), w konkretnej sprawie indywidualnej. Nie prowadzi zatem do powstania stosunku administracyjnoprawnego i władczego, jednostronnego określenia sytuacji prawnej podmiotu spoza struktury administracyjnej. Postępowanie ogólne regulowane przepisami ustawy z dnia 9 marca 2017 r. nie jest zatem postępowaniem w sprawie indywidualnej załatwianej w drodze decyzji administracyjnej, do którego zastosowanie znalazłyby przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, chociaż jako rodzaj postępowania kontrolnego może oddziaływać pośrednio również na podmioty spoza struktury aparatów administracyjnych.

Co ważne NSA, przychylając się do argumentacji Komisji Weryfikacyjnej, wskazał, że pojęcie strony postępowania ma dwie płaszczyzny: procesową oraz materialnoprawną. Interes prawny to osobisty, konkretny i aktualnie prawnie chroniony interes, który może być realizowany na podstawie określonego przepisu. O istnieniu tego interesu można mówić, gdy istnieje związek o charakterze materialnoprawnym między obowiązującą normą prawa administracyjnego, a sytuacją prawną konkretnego podmiotu prawa. Takiego związku według NSA nie sposób wykazać, skoro w efekcie zakończenia postępowania ogólnego Komisja nie wydaje rozstrzygnięcia o indywidualnych prawach lub obowiązkach konkretnego podmiotu. Postępowanie ogólne ma charakter postępowania kontrolnego, które jednak nie wychodzi poza strukturę organów administracji publicznej i nie wywołuje bezpośredniego skutku na podmiot kontrolowany. Dotyczy ono jedynie ustalenia stanu faktycznego, ale nie wywołuje określonych skutków prawnych.

Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do argumentacji Komisji Weryfikacyjnej i nie dostrzegł podstaw do wystąpienia z pytaniem prawnym do składu powiększonego Naczelnego Sądu Administracyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej tym bardziej, że w świetle treści uzasadnienia postanowienia nie można mówić o naruszeniu prawa do sądu strony skarżącej (Miasta) czy naruszeniu zasady demokratycznego państwa prawnego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.11.2018, 16:56
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ