Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Projekt przepisów, który Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiadało od wielu miesięcy, został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Wyczekiwana ustawa ma na celu przede wszystkim usprawnienie pracy sądów poprzez ograniczenie liczby i czasu rozpatrywania spraw związanych z kredytami frankowymi.
Obecnie te sprawy stanowią znaczne obciążenie wymiaru sprawiedliwości (nawet ponad 50 proc. wpływających spraw cywilnych w sądach okręgowych i nawet 70 proc. w niektórych sądach apelacyjnych).
Poddana konsultacjom i opiniowaniu ustawa zawiera rozwiązania, które pozwolą udrożnić sądy. Tym bardziej, że sprawniej procedowane postępowania frankowe spowodują jednocześnie przyspieszenie orzekania we wszystkich innych sprawach. To oznacza lepszy dostęp wszystkich obywateli do sądów.
Resort planuje osiągnąć ten cel poprzez m.in.:
- Wstrzymanie obowiązku spłaty rat przez konsumenta z chwilą doręczenia pozwu bankowi. Wyeliminuje to wielką liczbę wniosków o zabezpieczenie, które dziś masowo blokują pracę sądów apelacyjnych. Przewidziano też mechanizmy ograniczające konieczność składania przez banki pozwów w celu przerwania biegu przedawnienia (zwykle ok. 50 tys. spraw rocznie).
- Rozszerzenie możliwości orzekania na posiedzeniu niejawnym zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji.
- Możliwość przesłuchiwania stron na piśmie oraz brak ograniczeń w przesłuchiwaniu świadków podczas zdalnych posiedzeń sądowych.
- Likwidację ograniczeń temporalnych (zniesienie limitu czasowego) w odniesieniu do zarzutu potrącenia.
- Umożliwienie zgłoszenia wniosku o rozliczenie roszczenia wzajemnego w jednym postępowaniu sądowym, tak aby sąd w wyroku mógł rozliczyć wzajemne roszczenia stron wynikające z nieważności umowy, co wyeliminuje konieczność wszczynania drugiego, odrębnego postępowania.
- Przyznanie referendarzom sądowym kompetencji do umarzania postępowań w razie cofnięcia pozwu czy apelacji, co ma odciążyć sędziów.
- Rozszerzenie w sprawach frankowych zakresu orzekania w drugiej instancji w składzie jednego sędziego.
"Udrożnić +zator frankowy+ to jeden z priorytetów naszego resortu. Kluczowym, choć nie jedynym, narzędziem ku temu jest właśnie ta ustawa. Publikacja jej do konsultacji to ważny krok do przodu, choć podkreślam, że nie będziemy niczego robić w pośpiechu. Najważniejsza jest jakość tej legislacji, bo z niej ma wypływać skuteczność i tempo realizacji założonych celów. Teraz uważnie wsłuchamy się w dyskurs publiczny wokół tego projektu. Mamy pełną świadomości, że są bardzo różne punkty widzenia oraz grupy interesariuszy związane z tą inicjatywą, dlatego jesteśmy otwarcia na dialog i inne rozwiązania" – zapewnia Arkadiusz Myrcha, wiceminister sprawiedliwości.
Ustawa została przygotowana z poszanowaniem standardów orzeczniczych TSUE i ma za zadanie wyważyć interesy zarówno banków, jak i kredytobiorców oraz wspierać polubowne rozwiązywanie sporów pomiędzy konsumentami a instytucjami finansowymi.
Co istotne, planowana ustawa dotyczyć będzie spraw związanych z umowami kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego, zawartymi z konsumentami. Nie obejmie natomiast umów kredytowych we frankach zawartych przez osoby prawne ani osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
https://legislacja.gov.pl/projekt/12394303
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ pt/ lm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.02.2025, 15:32 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |