Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości przekazuje:
Międzynarodowa współpraca na rzecz ścigania rosyjskich zbrodni na Ukrainie była głównym tematem dzisiejszego (12 maja br.) spotkania wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety z Beth Van Schaack z Departamentu Stanu USA, amerykańską ambasador ds. światowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.
– Polska i Stany Zjednoczone to, obok Wielkiej Brytanii i Litwy, państwa najbardziej zaangażowane w pomoc dla Ukrainy – powiedział Sebastian Kaleta. – To one podejmują najbardziej zdecydowane działania, zmierzające do pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich winnych popełnianych na terenie Ukrainy zbrodni wojennych, zarówno bezpośrednich sprawców, jak i politycznych dysponentów – dodał wiceminister sprawiedliwości.Polska i Stany Zjednoczone mają zbieżne poglądy na temat odpowiedzialności za skutki agresji rosyjskiej na Ukrainę. Oba państwa współpracują na forum Rady Praw Człowieka ONZ oraz w ramach powołanej w Hadze grupy 45 państw, które działają na rzecz rozliczenia rosyjskich zbrodni na Ukrainie.
– Bardzo ważna jest jedność wśród państw wspierających Ukrainę, jednak niektóre kraje Europy Zachodniej mogłyby zrobić w tej sprawie więcej – zauważył Sebastian Kaleta. – Dlatego potrzebna jest presja z naszej strony, żeby podejmowane były konkretne decyzje i konkretne działania – podkreślił.
Beth Van Schaack wyraziła uznanie dla aktywności Polski na arenie międzynarodowej oraz pomocy, jakiej nasz kraj udziela Ukrainie. Polska dała schronienie zdecydowanie największej liczbie uchodźców spośród wszystkich państw, które są zaangażowane w pomoc na rzecz Ukrainy. Amerykańska ambasador ds. światowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych była zainteresowana śledztwem, wszczętym przez polską Prokuraturę Krajową w sprawie rozpoczęcia i prowadzenia przez Moskwę wojny napastniczej, skierowanej przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej i politycznej oraz niepodległości Ukrainy.– Prowadzone przez nas śledztwo ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie dowodów pochodzących od pokrzywdzonych oraz świadków zbrodni popełnianych przez rosyjskich żołnierzy – powiedział Sebastian Kaleta. – Polscy prokuratorzy zebrali już relacje ponad 1700 świadków, które będą mogły zostać wykorzystane w procesach przeciwko sprawcom – dodał wiceminister. Sebastian Kaleta przedstawił pozytywną opinię na temat dotychczasowych działań Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze w sprawie zbrodni na Ukrainie. Polska wspiera MTK, m.in. udostępniając śledczym Trybunału materiał dowodowy zgromadzony w toku polskiego śledztwa.
Tematem rozmów były też międzynarodowe instytucje, które dążą do rozliczenia rosyjskich zbrodniarzy. Polska jest jednym z inicjatorów Międzynarodowego Zespołu Śledczego (JIT) i jego aktywnym członkiem. Nasz kraj popiera też powołanie Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie (ICPA), które będzie współpracować z Międzynarodowym Zespołem Śledczym. Polska, podobnie jak Stany Zjednoczone, wspiera dyplomatyczne działania Ukrainy, zmierzające do przyjęcia Konwencji o współpracy międzynarodowej w badaniu i ściganiu zbrodni ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych i innych zbrodni międzynarodowych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ gb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.05.2023, 15:03 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |