Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: wystawa w rocznicę wybuchu II wojny światowej (komunikat)

31.08.2018, 14:53aktualizacja: 31.08.2018, 14:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

W 79. rocznicę agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę oddajemy hołd żołnierzom sił zbrojnych RP. Na ogrodzeniu Ministerstwa Sprawiedliwości prezentowana jest plenerowa wystawa, obrazująca wysiłek militarny Polaków na wszystkich frontach II wojny światowej.

Ekspozycja „First to fight. Polacy na frontach II wojny światowej” powstała we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Jak podkreśla IPN, państwo polskie przez całą wojnę nieprzerwanie istniało jako podmiot prawa międzynarodowego, członek koalicji antyniemieckiej, a także prawny reprezentant ludności i terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wyrazem dążeń do niepodległości była odbudowa, w konspiracji, sił zbrojnych w okupowanym kraju oraz regularnych jednostek armii polskiej we Francji, a następnie w Wielkiej Brytanii, a także w ZSRS w latach 1941–1942.

Najdzielniejsi ludzie

Wystawa w przejmujący sposób prezentuje wysiłek polskiego oręża w czasach II wojny światowej i ofiarę poniesioną w walce o Ojczyznę. Przedstawia wielkie bitwy, w których wsławili się Polacy – Bitwę o Narwik, Bitwę o Anglię, Bitwę o Tobruk, Bitwę o Monte Cassino, boje Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka toczone w operacji normandzkiej i flandryjskiej. Przywołuje pamięć o Zbrodni Katyńskiej, ewakuacji armii gen. Władysława Andersa z terenów ZSRS, a także o powojennym prześladowaniu przez władze komunistyczne żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy zdecydowali się na powrót do kraju.

Na wystawę składają się zdjęcia, ale też archiwalne relacje świadków historii. David Moore Crook, brytyjski pilot samolotów myśliwskich, uczestnik bitwy o Anglię, mówił o polskich pilotach RAF: „Bez wątpienia byli jednymi z najdzielniejszych ludzi, jakich znałem”. „Pierwszy polski dywizjon [303] zestrzelił w ciągu jednego miesiąca więcej Niemców niż jakakolwiek brytyjska jednostka w tym samym czasie” – relacjonował marszałek lotnictwa Sir Hugh Dowding.

Dziękujemy Wam!

Z kolei ppłk Władysław Dec, weteran spod Narwiku oraz zastępca dowódcy w 3. Brygadzie Strzelców, wspominał wyzwolenie Bredy przez Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka: „Ludność tańczyła z radości na ulicach. Rano we wszystkich oknach każdego domu były przyklejone drukowane nalepki z napisem >Dziękujemy Wam, Polacy!

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 31.08.2018, 14:53
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ