Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSiT: projekt ustawy o zwalczaniu dopingu przyjęty przez Radę Ministrów (komunikat)

20.12.2016, 15:20aktualizacja: 20.12.2016, 15:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSiT informuje:

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie przygotowany przez Ministra Sportu i Turystyki. Jest to pierwsza próba tak kompleksowego uregulowania wszystkich zagadnień związanych ze zwalczaniem dopingu w sporcie w jednej ustawie.

Projekt odzwierciedla aktualny stan międzynarodowych standardów w tym zakresie, a także najnowsze trendy dotyczące działań antydopingowych rekomendowane zarówno przez Radę Europy, jak i Światową Agencję Antydopingową (WADA).

- Projekt ustawy to ważny krok w kierunku budowy w Polsce silnego i wiarygodnego systemu antydopingowego rozpoznawalnego na całym świecie. Jest to dobry początek tej drogi, bo tworzy solidny fundament jakim będzie silna Polska Agencja Antydopingowa wyposażona w nowe kompetencje, pozwalające jej na jeszcze bardziej efektywną walkę z dopingiem - powiedział minister Witold Bańka.

Utworzenie Polskiej Agencji Antydopingowej jest jednym z zasadniczych założeń projektu. Ma ona działać jako państwowa osoba prawna nadzorowana przez Ministra Sportu i Turystyki. Zastąpi dotychczas funkcjonującą Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Nowa forma prawna pozwoli nie tylko na pozyskiwanie dodatkowych środków na walkę z dopingiem w sporcie (w tym z WADA, UNESCO czy UE), ale także na realizację zupełnie nowych zadań. Agencja będzie m.in. ściśle współpracować z Policją, prokuratorami, Służbą Celną, Żandarmerią Wojskową czy Strażą Graniczną. Projekt stwarza bowiem możliwość wymiany informacji między tymi służbami a Agencją, co pozwoli jej na prowadzenie własnych dochodzeń w sprawach dopingowych. W Agencji będzie funkcjonował pion śledczy, co jest obecnie standardem najlepszych organizacji antydopingowych takich jak UKAD w Wielkiej Brytanii czy USADA w Stanach Zjednoczonych. Bez takich działań łapanie dopingowych oszustów jest dziś wręcz niemożliwe.

Projektowana ustawa przewiduje ponadto utworzenie przy Agencji Panelu Dyscyplinarnego do rozstrzygania spraw dyscyplinarnych o doping w sporcie. Jest to kontynuacja działań, które swój początek mają w zmianie ustawy o sporcie z lipca br. Ich celem jest podniesienie jakości orzecznictwa w tych sprawach – pozbawienie wyłącznego do tej pory prawa do ich rozstrzygania przez polskie związki sportowe, które działały jak sędziowie we własnej sprawie, często orzekając w źle pojętym interesie zawodnika, a nie walki z dopingiem. Przygotowany przez Ministra Sportu i Turystyki projekt daje też Policji i Służbie Celnej podstawy prawne do podejmowania działań w zakresie wykrywania i ścigania przemytu i handlu substancjami dopingowymi, zabronionymi w sporcie, a w szczególności sterydami, którymi coraz częściej interesują się zorganizowane grupy przestępcze jako alternatywą dla handlu narkotykami.

W projekcie przewiduje się współpracę Agencji z Ministrem Zdrowia w ramach informowania społeczeństwa o możliwym ryzyku występowania w suplementach diety nielegalnych substancji zabronionych oraz ryzyku używania substancji zabronionych lub metod zabronionych, a także w ramach zapewniania prawidłowego oznakowania produktów leczniczych, w szczególności jeśli zawierają one substancje zabronione. Istotne zmiany dotyczą również sytuacji prawnej kontrolerów antydopingowych Agencji. Będą oni podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych korzystać z ochrony oraz podlegać odpowiedzialności karnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w Kodeksie karnym.

- Naszym celem jest kontynuowanie działań, których kierunek wyznacza ustawa. To nie tylko rozwiązania legislacyjne. Zwiększamy liczbę kontroli antydopingowych, przeznaczamy rekordowe w skali wydatków ministerstwa kwoty na działalność laboratorium antydopingowego - tylko w tym roku wydaliśmy na ten cel 8 mln zł. Ponadto budujemy silną pozycję Polski w międzynarodowym środowisku antydopingowym – powiedział minister Bańka.

Rezultatem tego ostatniego jest zacieśnienie współpracy ze Światową Agencją Antydopingową (WADA). W listopadzie br. ministerstwo wspólnie z władzami Katowic złożyło do WADA ofertę organizacji w tym mieście w 2019 r. Światowej Konferencji Antydopingowej. Jest to cykliczna impreza w kalendarzu WADA, odbywająca się raz na 4 do 6 lat, w której bierze udział blisko 2 tysiące ekspertów z całego świata. To najważniejsze wydarzenie w świecie antydopingowym. Decyzję WADA co do lokalizacji Konferencji poznamy w maju przyszłego roku. Z Katowicami konkuruje Genewa (Szwajcaria) oraz Maskat (Oman).UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.12.2016, 15:20
Źródło informacji MSiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ