Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: 10 nowych miast w Polsce od 2019 roku (komunikat)

28.12.2018, 11:13aktualizacja: 28.12.2018, 11:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

Od wtorku 1 stycznia 2019 r. na administracyjnej mapie Polski pojawi się 10 nowych miast. Rząd podjął decyzję o przyznaniu tego statusu miejscowościom: Koszyce, Lubowidz, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów i Wielbark. W stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę status miasta został przywrócony również miejscowościom: Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów. Tym samym od początku 2019 roku w Polsce będzie już 940 miast.

Za sprawą dwóch rozporządzeń Rady Ministrów – z lipca i z grudnia tego roku – status miasta z dniem 1 stycznia 2019 r. otrzymują:

- Koszyce – w powiecie proszowickim (woj. małopolskie);

- Lubowidz – w powiecie żuromińskim (woj. mazowieckie);

- Nowa Słupia – w powiecie kieleckim (woj. świętokrzyskie);

- Pierzchnica – w powiecie kieleckim (woj. świętokrzyskie);

- Szydłów – w powiecie staszowskim (woj. świętokrzyskie);

- Wielbark – w powiecie szczycieńskim (woj. warmińsko-mazurskie);

- Nowy Korczyn – w powiecie buskim (woj. świętokrzyskie);

- Oleśnica – w powiecie staszowskim (woj. świętokrzyskie);

- Opatowiec – w powiecie kazimierskim (woj. świętokrzyskie);

- Pacanów – w powiecie buskim (woj. świętokrzyskie).

Wszystkie nowe miasta posiadały już ten status w przeszłości. W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę szczególne znaczenie nadano przywróceniu statusu miast tym miejscowościom, które utraciły prawa miejskie w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym. Są to: Koszyce, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów, Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec oraz Pacanów. Lubowidz utracił prawa miejskie po wojnach szwedzkich, a Wielbark posiadał je w latach 1723-1946.

Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez Radę Gminy. Uzyskanie tego statusu wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

Według danych GUS, w 2018 roku istniało w Polsce 930 miast. Były to 302 gminy miejskie oraz 628 miast położonych w gminach miejsko-wiejskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.12.2018, 11:13
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ