Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: efekty ustawy antyterrorystycznej - mniej fałszywych alarmów (komunikat)

09.09.2016, 19:51aktualizacja: 09.09.2016, 19:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

- Ustawa antyterrorystyczna już przynosi korzyści. Dzięki odpowiednim zapisom udało się ograniczyć liczbę fałszywych alarmów bombowych. To ogromne odciążenie dla służb, które mogą skupić się na innych zadaniach i jeszcze lepiej dbać o bezpieczeństwo Polaków – podkreślił minister Mariusz Błaszczak. Według policyjnych statystyk od momentu wejścia w życie ustawy o działaniach antyterrorystycznych znacząco spadła liczba fałszywych powiadomień o podłożeniu materiałów wybuchowych.

Jak wynika z danych policyjnych, od 1 lipca 2016 czyli od dnia wejścia w życie nowych przepisów do 31 sierpnia – odnotowano 60 fałszywych powiadomień czyli o 28 mniej niż okresie od 2 maja do 30 czerwca oraz aż o 48 mniej niż w okresie od 1 marca do 30 kwietnia.

- Wbrew temu co mówili przeciwnicy ustawy, nowe przepisy służą przede wszystkim bezpieczeństwu Polaków. Oprócz lepszej koordynacji pracy służb odpowiedzialnych za zwalczanie terroryzmu wprowadziliśmy surowe kary finansowe za wywołanie fałszywych alarmów. Jak pokazują statystyki policyjne, ten fakt w połączeniu z obowiązkową rejestracją kart pre-paid odstrasza potencjalnych sprawców – podkreślił szef MSWiA.

Ustawa antyterrorystyczna wprowadziła wysokie kary finansowe – co najmniej 10 000 zł nawiązki na rzecz Skarbu Państwa oraz środek karny w wysokości co najmniej 10 000 zł dla osób, które wywołały fałszywy alarm bombowy. Oprócz kar finansowych, osobie podejrzanej o takie przestępstwo grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Nie bez znaczenia pozostaje także ograniczenie anonimowości potencjalnych sprawców fałszywych powiadomień, dzięki wprowadzeniu obowiązkowej rejestracji kart telefonicznych typu pre-paid.

- Polacy widzą, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przykłada znacznie większą wagę do kwestii bezpieczeństwa niż nasi poprzednicy. Według najnowszego sondażu CBOS po Światowych Dniach Młodzieży i Szczycie NATO aż o 24% zwiększyła się liczba Polaków, którzy uważają, że polskie władze są dobrze przygotowane do zapobiegania terroryzmowi – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Jak wynika z ostatniego badania CBOS po zorganizowanym w Polsce Szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży odsetek badanych, którzy uważają, że polskie władze są dobrze przygotowane do zapobiegania terroryzmowi wynosi 44%. 33% jest przeciwnego zdania (spadek o 30 punktów). Dodatkowo dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa, aż 90% z nas zgodziłoby się na wzmożone kontrole na granicach, lotniskach i dworcach,78% zaakceptowałoby zaostrzenie przepisów migracyjnych, a 52% deklaruje gotowość podniesienia kosztów w związku z wydatkami na bezpieczeństwo.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.09.2016, 19:51
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ