Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:
"Nasze decyzje nie są skierowane przeciwko Litwie ani jej obywatelom" – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Szef MSWiA spotkał się na przejściu granicznym w Budzisku z ministrem spraw wewnętrznych Litwy Vladislavem Kondratovičem. W rozmowach uczestniczyli także: podsekretarz stanu w MSWiA Maciej Duszczyk, wiceminister spraw wewnętrznych Litwy Gintaras Aliksandravičius, wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan oraz dowódca Służby Ochrony Granicy Państwowej przy MSW Republiki Litewskiej gen. Rustamas Liubajevas.
Podczas konferencji prasowej minister Tomasz Siemoniak mówił o dobrej współpracy z Litwą.
"Bardzo dziękuję panu ministrowi i delegacji litewskiej za możliwość spotkania na granicy polsko-litewskiej. Mieliśmy okazję kilka dni temu, jeszcze przed decyzją polskich władz o przywróceniu kontroli, rozmawiać telefonicznie o tym. Uprzedziłem pana ministra i umówiliśmy się, że wspólnie damy wyraz temu, że stosunki polsko-litewskie są bardzo dobre" – podkreślił.
Szef MSWiA zaznaczył, że podjęte przez nasz kraj działania nie są skierowane przeciwko Litwie. - Serdecznie zapraszamy obywateli Litwy do Polski, aby tu spędzali czas jako turyści, czy biznesmeni. Są zawsze bardzo mile widzianym gośćmi w Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział.
Przekazał także, że umówił się z ministrem spraw wewnętrznych Litwy, aby wspólnie monitorować sytuację po uruchomieniu tymczasowych kontroli. Minister spraw wewnętrznych i administracji odniósł się też do rozmów z przedstawicielami Komisji Europejskiej.
"Ta decyzja została przez nas notyfikowana, a Komisja Europejska poinformowana. Poinformowałem też podczas bezpośredniej rozmowy telefonicznej komisarza Unii Europejskiej, odpowiedzialnego za ochronę granic, pana Magnusa Brunnera, który przyjął argumenty związane z tą decyzją" - przekazał.
Wspólnie o bezpieczeństwie granic
Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji mówił też o tym, że Polska i Litwa zmagają się z nielegalną migracją oraz hybrydowymi działaniami reżimu A. Łukaszenki.
"W Polsce ogromnym kosztem na granicy polsko białoruskiej postawiliśmy zaporę fizyczną, elektroniczną. Służy tam 11 tysięcy funkcjonariuszy i żołnierzy. Wprowadziliśmy rozmaite przepisy, żeby zablokować strumień nielegalnej imigracji. Nielegalni imigranci zaczęli kierować się na północ, próbując przez Litwę czy przez Łotwę dostawać się do Polski i dalej na zachód. Wprowadzamy te kontrolę na granicy polsko-litewskiej po to, żeby walczyć z tym procederem, walczyć z przemytnikami ludzi" – podkreślił.
Minister Tomasz Siemoniak podziękował również Straży Granicznej za sprawne przygotowanie przywrócenia tymczasowej kontroli na granicach.
Natomiast minister spraw wewnętrznych Litwy Vladislav Kondratovič mówił o dobrej współpracy ze stroną Polską. Poinformował także, że Litwa nie planuje przywrócenia kontroli granicznych.
"Nie przewidujemy wspólnych patroli granicznych z Polską, każda ze stron ma swoje zadania i będzie je wykonywać. Niemniej jednak nasze siły, czyli funkcjonariusze nie tylko straży granicznej, ale i policji będą ściśle współpracować" - zaznaczył.
Dodał także, że współdziałanie Polki i Litwy jest skuteczne.
Wznowienie kontroli granicznych na granicach
Od 7 lipca br. wprowadzone będą tymczasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą. Decyzja podyktowana jest troską o bezpieczeństwo obywateli oraz koniecznością lepszego nadzoru nad tym, kto wjeżdża do Polski.
Priorytetem jest bezpieczeństwo. Funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji, Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej będą pracować nad tym, aby działania były sprawne i jak najmniej uciążliwe.
Decyzję o wprowadzeniu tymczasowych kontroli poprzedziły dokładne analizy i przygotowania. MSWiA, służby mundurowe oraz wojewodowie regionów przygranicznych wspólnie zaplanowali wszystkie działania. Dzięki temu służby są w pełnej gotowości i dysponują też odpowiednim sprzętem oraz personelem.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ bch/ mick/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.07.2025, 15:30 |
Źródło informacji | MSWiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |