Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Polska i Rumunia zacieśniają współpracę w sprawie bezpieczeństwa wewnętrznego i ochrony granic (komunikat)

07.04.2016, 18:29aktualizacja: 07.04.2016, 18:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

Resorty spraw wewnętrznych Polski i Rumunii zacieśnią dwustronną współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego. Konieczne jest także wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznych granic Unii Europejskiej – stwierdzili w Bukareszcie minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak i jego rumuński odpowiednik minister Petre Troba.

Podczas 24-godzinnej wizyty w stolicy Rumuni delegacji MSWiA, w skład której wchodzili także: sekretarz stanu Jakub Skiba, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Funduszy Europejskich Anna Tulej oraz z-ca dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej Tomasz Deptuła, podkreślano, że Polska i Rumunia to kraje posiadające zewnętrzne granice Unii Europejskiej i czują się współodpowiedzialne za bezpieczeństwo całej UE. Obie strony zgodnie stwierdzały, że konieczne jest współdziałanie w obliczu kryzysu imigracyjnego, który stanowi obecnie bardzo poważne zagrożenie dla całej Europy.

- Chcemy, aby głos naszego regionu był słyszany w Unii Europejskiej – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas oficjalnych rozmów Ministrów Spraw Wewnętrznych. – Polska i Rumunia muszą sprostać bardzo zbliżonym wyzwaniom, strzegąc i chroniąc zewnętrznej granicy UE. Dlatego istotne jest wspólne konsultowanie stanowisk przed podejmowaniem decyzji na forum europejskim. Opinię tę w pełni podzielił także minister Petre Troba.

Podczas rozmów Ministrowie omówili różne koncepcje podejścia Unii Europejskiej w sprawie rozwiązania kryzysu migracyjnego. Strona polska wyraziła swoje zaniepokojenie z powodu prób utworzenia systemu automatycznej relokacji migrantów w poszczególnych krajach UE, w związku z opublikowanym w czwartek przez Komisję Europejską komunikatem zapowiadającym reformę systemu azylowego UE.

Strona rumuńska także zgłosiła zastrzeżenia wobec mechanizmu arytmetycznej alokacji migrantów. – Znamy stanowisko Polski i w wielu punktach się z nim zgadzamy – podkreślił minister Petre Toba.

Obie strony podkreślały, że zarówno Polskę, jak i Rumunię, łączą nie tylko wspólne interesy strategiczne w ramach Unii Europejskiej, ale także w ramach NATO. Podczas rozmów minister Mariusz Błaszczak zapewnił także o wsparciu Polski dla włączenia Rumunii do strefy Schengen. Szef polskiego MSWiA przypomniał także, że od 1 lipca Polska przejmie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej i będzie się starać uzgadniać stanowiska nie tylko z członkami grupy, ale także z państwami sąsiadującymi. – Liczymy, że dzięki temu głos krajów regionu będzie lepiej słyszany na forum UE – podkreślił minister Błaszczak.

Podczas wizyty w Bukareszcie polska delegacja odwiedziła m.in. Centrum Koordynacji Operacyjnej Głównego Inspektoratu Straży Granicznej. Rumunia wraz z Finlandią i Polską musi chronić jeden z najdłuższych odcinków zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Szefowie rumuńskich służb informowali o mechanizmach wzmacniania bezpieczeństwa granic oraz o działaniach podejmowanych wraz z innymi krajami basenu Morza Czarnego, które powinny zapobiec powstaniu alternatywnego szlaku ruchu migrantów do Europy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.04.2016, 18:29
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ