Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Spraw Węwnętrznych i Administracji informuje:
Od stycznia do czerwca 2025 r., Polska sprawowała prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Była to okazja do wskazania kierunków działania oraz agendy europejskiej wspólnoty. Minister Tomasz Siemoniak i wiceminister Maciej Duszczyk, podczas konferencji prasowej w MSWiA w poniedziałek 30 czerwca br., podsumowali osiągnięcia, które udało się wypracować MSWiA w minionym półroczu. Od migracji, przez bezpieczeństwo wewnętrzne, walkę z przestępczością i ochronę ludności – w każdym z założonych priorytetów udało się osiągnąć postęp. Wniosek jest jeden – to była przełomowa prezydencja!
Pół roku polskiej prezydencji w MSWiA
Na czas polskiej prezydencji, MSWiA określiło trzy najważniejsze kierunki działania. W każdym z nich udało się wypracować znaczące postępy i zakotwiczyć najważniejsze założenia w dalszych pracach Unii Europejskiej. To przede wszystkim rozmowy w formacie Rady JHA, ale także szczyty z państwami pozaeuropejskimi oraz spotkania ekspertów i wyższych urzędników.
"Uczestniczyliśmy wspólnie we wszystkich szczytach, radach, komisjach, zespołach, które pracowały intensywnie przez te sześć miesięcy. To był ogromny wysiłek" – powiedział minister Tomasz Siemoniak.
Podkreślił również wkład, jaki wnieśli pracownicy MSWiA, zaangażowani w prace podczas prezydencji.
"Chciałbym bardzo podziękować całemu zespołowi, który tutaj, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pracował nad prezydencją. To były bardzo intensywne miesiące i całe mnóstwo przedsięwzięć" – podkreślił szef MSWiA.
W trakcie prezydencji odbyło się ponad 30 spotkań urzędniczych oraz spotkań na poziomie ministerialnym wokół najważniejszych kwestii i formatów współpracy w obszarze spraw wewnętrznych.
Lepsze zarządzanie migracjami i walka z przemytem ludzi
To powód do wielkiej dumy, że Polska w ciągu ostatniego pół roku z sukcesem przewodniczyła Radzie Unii Europejskiej - nadaliśmy tempo i kierunek działania w kwestiach bezpieczeństwa Europy. To trwałe umocnienie naszej pozycji międzynarodowej oraz szerzenie naszego punktu widzenia.
"Walka z nielegalną migracją, w ramach całej Unii Europejskiej, jest dziś jednym z najważniejszych, czołowych tematów, do którego i rządy państw członkowskich, i Komisja Europejska się odnoszą" – powiedział minister Tomasz Siemoniak.
Zmieniliśmy podejście Unii Europejskiej do zarządzania migracją. Wprowadziliśmy priorytet ochrony granic zewnętrznych, a także zwróciliśmy uwagę na konieczność realizacji sprawnej polityki powrotowej opartej na deportacjach i dobrowolnych zawróceniach.
"Udało nam się przez te kilka miesięcy skłonić Komisję Europejską do tego, żeby nowe podejście do polityki powrotowej ukazało się dużo szybciej. Uznano, że tak naprawdę Europa nie odzyska kontroli nad procesem migracyjnym, jeżeli polityka powrotowa nadal będzie tak mało efektywna, jak to mieliśmy do tej pory. Udało nam się to zrobić w marcu" – wyjaśnił wiceminister Maciej Duszczyk.
Dzięki lepszej polityce powrotowej, osoby, które nie mają legalnego pobytu w Unii Europejskiej, będą mogły być deportowane lub będą dobrowolnie powracały do swoich państw. Polska prezydencja rozpoczęła również dyskusję na temat możliwości tworzenia centrów powrotowych poza Unią Europejską, a także stworzenia koncepcji listy tzw. bezpiecznych państw trzecich. To także możliwość działania państw UE w odpowiedzi na weaponizację migracji jako zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego.
"Dzisiaj Unia Europejska mówi jednym głosem, że priorytet strzeżenia granicy zewnętrznej jest absolutnie kluczowy po to, żeby unikać różnego rodzaju napięć w ramach całej Unii Europejskiej" – zaznaczył wiceminister Maciej Duszczyk.
Współpraca międzynarodowa na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego
Walka z międzynarodową przestępczością, szczególnie z handlem ludźmi, bronią i narkotykami były kolejnym priorytetem polskiej prezydencji w obszarze spraw wewnętrznych.
"W tym obszarze, zwłaszcza na poziomie współpracy policyjnej, wydarzyło się bardzo dużo. Zorganizowaliśmy w Brukseli spotkanie z ministrami spraw wewnętrznych państw Ameryki Południowej i Środkowej. Tutaj temat walki z przemytem narkotyków, kartelami narkotykowymi był przez nas omawiany" – podkreślił minister Tomasz Siemoniak.
Spotkanie zakończyło się przyjęciem wspólnej deklaracji ministrów spraw wewnętrznych UE oraz Latynoamerykańskiej Komisji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (CLASI) na rok 2025 oraz planu działania dotyczącego priorytetów współpracy operacyjnej na lata 2025–2026.
Jednocześnie, w ramach wzmacniania bezpieczeństwa wewnętrznego, podczas polskiej prezydencji powstała zupełnie nowa Europejska Strategia Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Wiceminister Maciej Duszczyk podkreślił także znaczenie zorganizowanego przez Polskę szczytu ministerialnego pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi w Warszawie.
"Konkluzje z tego szczytu pokazują kluczową absolutnie jednoznaczność współpracy między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie zwalczania terroryzmu. Kwestia zwalczania nielegalnej migracji, wymiany danych, polityki wizowej – to były kolejne elementy dyskusji w czasie szczytu UE-USA" – przekazał wiceminister Maciej Duszczyk.
Wiceszef MSWiA zaznaczył, że szczyt UE-USA w Warszawie był pierwszym tak dużym szczytem z udziałem nowej administracji amerykańskiej.
"Udało nam się też przekonać naszych amerykańskich partnerów do tego, żeby kontynuować te rozmowy na rzecz większej współpracy między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi" – podkreślił wiceminister Maciej Duszczyk.
Ochrona ludności i obrona cywilna nowym punktem na agendzie unijnej
Jednym z priorytetów polskiej prezydencji była ochrona ludności i obrona cywilna. Wprowadziliśmy na agendę Unii Europejskiej problematykę ochrony ludności i obrony cywilnej, tak aby lepiej koordynować działania w tym zakresie, głównie w kontekście zagrożeń hybrydowych ze strony Rosji. Minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że jest to szczególnie polski wkład, ponieważ do tej pory te tematy nie były podejmowane w ramach Unii Europejskiej. Dzięki Polsce przyjęto unijną strategię ochrony ludności.
"Angażujemy całą trójkę komisarzy związanych z tymi kwestiami, także komisarza do spraw bezpieczeństwa, żeby Unia Europejska dostrzegła te zagadnienia. Zbiega też z tymi działaniami naszego rządu, który część funduszy europejskich przekształca na Fundusz Bezpieczeństwa i Obrony" – powiedział minister Tomasz Siemoniak.
"To już się toczy, to trwa i jest dowodem na to, że nie tylko rozmawiamy, ale i są konkretne działania i konkretne pieniądze" – dodał.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.06.2025, 19:17 |
Źródło informacji | MSWiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |