Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: uważajmy podczas wakacyjnego wypoczynku (komunikat)

30.07.2018, 14:05aktualizacja: 30.07.2018, 14:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

W miniony weekend w Polsce utonęło 11 osób – w całym lipcu życie straciło już 68. Osoby odpoczywające nad wodą wielokrotnie przeceniają swoje umiejętności i bagatelizują zagrożenia, co staje się przyczyną wielu tragedii.

Dla dzieci i młodzieży, a także pozostałych turystów, wakacje to przede wszystkim czas wypoczynku. Jednak dla służb to czas wytężonej pracy. Podobnie jak w zeszłym roku, podczas tegorocznego lata służbę w komisariatach i komórkach wodnych pełni 150 policjantów. Na czas wakacji powołano ponadto 78 „sezonowych komórek”, w których służy 366 policjantów. MSWiA oraz służby podległe przypominają, aby podczas odpoczynku nad wodą przestrzegać regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratowników. Przypominamy że na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, dostępnej na stronie internetowej Policji, każdy z nas może anonimowo oznaczyć miejsca i zdarzenia, które wpływają na bezpieczeństwo turystów, takie jak dzikie kąpieliska, przekraczanie dozwolonej prędkości, czy złą organizację ruchu drogowego.

W zeszłym tygodniu służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo podsumowały pierwszą część wakacji. Policja i straż pożarna dbają o to, aby letni wypoczynek przebiegał bezpiecznie – funkcjonariusze kontrolują m.in. obozy harcerskie, patrolują okolice jezior i sprawdzają stan techniczny autokarów.

Policjanci z ruchu drogowego dbają m.in. o to, aby osoby korzystające z wakacji bezpiecznie dotarły do celu podróży. Dlatego właśnie kontrolują autokary w ramach codziennej służby oraz na prośbę organizatorów wycieczek. W pierwszym miesiącu wakacji funkcjonariusze skontrolowali prawie 5,5 tys. autokarów. Podczas kontroli sprawdzane są m.in. stan techniczny pojazdu, trzeźwość kierowców oraz obowiązkowe wyposażenie autokarów. Praca policjantów z „drogówki” przełożyła się na zmniejszenie liczby wypadków, do których doszło na polskich drogach – przez pierwszy miesiąc wakacji Policja odnotowała 2903 wypadki, a więc o ponad 12 procent mniej, niż w analogicznym okresie 2017 roku. Mniej było także osób zabitych (232, czyli o niemal 12 procent mniej), a także rannych (3574, czyli o prawie 13 procent mniej) w porównaniu z zeszłym rokiem.

O bezpieczeństwo osób wypoczywających na obozach harcerskich dbają zarówno policjanci, jak i strażacy. Skontrolowali oni blisko tysiąc obozów, które odbyły się lub odbywają się na terenie całego kraju. Harcerze szacują, że w te wakacje w obozach weźmie udział łącznie ok. 70 tys. uczestników. Warto przypomnieć, że w dniach 6-16 sierpnia 2018r. na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku odbędzie się także zlot harcerzy z okazji 100-lecia ZHP. Organizatorzy przewidują, że weźmie w nim udział 15 tys. uczestników zarówno z Polski, jak i organizacji skautowych spoza kraju. Służby podległe MSWiA od wielu miesięcy współpracują z organizatorami w celu zapewnienia uczestnikom bezpieczeństwa.

W nadchodzących dniach termometry w całym kraju pokażą nawet powyżej 30 stopni. Unikajmy w takich sytuacjach przebywania w pełnym słońcu. Każdy powinien pamiętać o wypijaniu dużej ilości płynów i unikać zbędnego wysiłku fizycznego. Największe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych dotyczy niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku. Zachowajmy rozwagę również podczas jazdy samochodem - w trakcie upałów nasza koncentracja jest osłabiona. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.07.2018, 14:05
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ