Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Dyskusja o przyszłości relacji transatlantyckich z udziałem ministra Czaputowicza.
- Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie jest symbolem bliskiego partnerstwa między Polską a USA. Nasze relacje koncentrują się dziś na tak ważnych sprawach jak obronność, bezpieczeństwo czy energia. - powiedział minister Jacek Czaputowicz, otwierając dyskusję zorganizowaną we współpracy z German Marshall Fund w Warszawie. Uczestnicy wideokonferencji The Future of Transatlantic Relations in a Post-COVID World rozmawiali m.in. o skutkach globalnego kryzysu wywołanego przez pandemię Covid-19, możliwych działaniach zaradczych, a także przyszłości relacji transatlantyckich w nowej, popandemicznej rzeczywistości.
- W dzisiejszych warunkach społeczność transatlantycka powinna wykazywać się jednością i solidarnością, wspólnie stawiać czoło zagrożeniom i wspólnie planować działania służące wyjściu z kryzysu – zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Podkreślił, że dla Polski podstawą bezpieczeństwa i dobrobytu Europejczyków pozostaje niezmiennie obecność amerykańska w Europie i silne więzy transatlantyckie. Służy temu także rozwój polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej i realizacja zapisów deklaracji, jaką polski i amerykański prezydent podpisali w 2019 roku. Za istotną szef polskiej dyplomacji uznał bliską współpracę Polski i USA w zakresie amerykańskich dostaw LNG i cywilnej energii jądrowej, a także 5G. Jak wskazał, ważnym impulsem dla wzmocnienia zaangażowania USA w Europie będzie rozwój Inicjatywy Trójmorza.
Wśród uczestników konferencji znaleźli się przedstawiciele administracji oraz ośrodków analitycznych z USA, Niemiec, Francji oraz Wielkiej Brytanii.
German Marshall Fund to jeden z wiodących amerykańskich ośrodków analitycznych, z biurami m.in. w Berlinie i Warszawie. Głównym obszarem zainteresowań warszawskiego ośrodka jest współpraca transatlantycka, w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, bezpieczeństwo energetyczne, a także promocja demokracji w krajach Partnerstwa Wschodniego. Przedsięwzięcie ma charakter cykliczny, odbywa się co roku w czerwcu w Warszawie i jest efektem partnerstwa German Marshall Fund oraz Departamentu Strategii Polityki Zagranicznej MSZ.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ sic
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.06.2020, 18:24 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |