Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: konsultacje wiceministrów ds. europejskich Polski i Holandii (komunikat)

05.06.2019, 17:04aktualizacja: 05.06.2019, 17:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Najbliższe miesiące będą kluczowe z punktu widzenia decyzji strategicznych w zakresie kierunku polityki UE i tym samym niezwykle istotne w kontekście zapewnienia dobrobytu i bezpieczeństwa jej obywatelom. Pod tym kątem postrzegamy proces wyłaniania kandydatów na najwyższe stanowiska w UE – zaznaczył wiceminister Konrad Szymański podczas spotkania z dyrektorem generalnym ds. europejskich w holenderskim MSZ Thijsem van der Plasem.

Agenda konsultacji objęła m.in. podsumowanie szczytu w Sibiu, nową Agendę Strategiczną - w tym transparentność, rynek wewnętrzny, bezpieczeństwo, klimat, relacje zewnętrzne UE, praworządność i migracje, a także brexit, politykę rozszerzenia oraz sytuację polskich pracowników na holenderskim rynku pracy.

Polska i Holandia należą do państw - zwolenników pogłębienia integracji w sektorze usług. W tym kontekście wiceminister Szymański podkreślił, że w dobie rosnącej globalnej konkurencji i napiętych międzynarodowych stosunków handlowych dalszy rozwój jednolitego rynku należy zaliczyć do kluczowych priorytetów w strategicznym programie UE. - Jednolity rynek jest podstawą dobrobytu i konkurencyjności Europy – zauważył wiceszef polskiej dyplomacji. - Wierzę, że silny głos krajów o podobnych poglądach może się do tego przyczynić – dodał.

Rozmowa dotyczyła również sytuacji polskich pracowników na holenderskim rynku pracy. Wiceminister Szymański z zadowoleniem zauważył, że w prasie holenderskiej opublikowano w ostatnim czasie kilka artykułów przedstawiających w sposób szeroki i obiektywny problemy pracowników tymczasowych na holenderskim rynku pracy, w tym nielegalną działalność lokalnych agencji zatrudnienia. - Nadal istnieje potrzeba prowadzenia otwartego dialogu pomiędzy władzami polskimi i holenderskimi na temat holenderskiej polityki zwalczania nadużyć i wyzysku polskich pracowników – podkreślił wiceszef MSZ.

Holenderski rynek pracy charakteryzuje się znaczącym udziałem pracy tymczasowej oraz zatrudnienia poprzez pośredników pracy. Czynniki te stanowią o podwyższonym ryzyku dla pracowników. Na zagrożenia są szczególnie narażeni pracownicy migrujący, w tym bardzo liczna, ok. 200 tys., grupa Polaków zatrudnionych tymczasowo w Holandii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.06.2019, 17:04
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ