Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: minister G. Schetyna o polskim spojrzeniu na przyszłość UE (komunikat)

01.12.2014, 23:17aktualizacja: 01.12.2014, 23:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Polityka europejska Polski będzie polityką solidarności, odpowiedzialności i konstruktywnego zaangażowania – podkreślił minister Grzegorz Schetyna w wystąpieniu „Polska agenda w Unii Europejskiej” podczas debaty zorganizowanej przez Centrum Strategii Europejskiej demosEUROPA z okazji ogłoszenia raportu „Nowy Pakt dla Europy”.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że 10 lat członkostwa w UE Polska zamyka bardzo pozytywnym bilansem gospodarczym, a od 2004 r. produkt krajowy brutto naszego kraju wzrósł niemal o połowę. - Mamy dziś wszelkie narzędzia, by wywierać skuteczny wpływ na procesy, które zachodzą w Unii. Jesteśmy krajem, którego opinia jest wysłuchiwana – powiedział minister. Dodał, że 10. rocznica naszej akcesji to jednocześnie zwieńczenie ćwierćwiecza polskiej transformacji.

- Polska po doświadczeniach ostatnich lat chce być i jest uczestnikiem dyskusji o przyszłości UE – zaznaczył minister Schetyna. Przyznał, że wraz z rozpoczęciem kolejnego „cyklu instytucjonalnego” w Unii, otwiera się nowy, niełatwy etap członkostwa. Zapowiedział jednocześnie, że Polska będzie promować zwiększenie skuteczności instytucji unijnych, a do tego nie potrzeba zmian traktatowych.

Minister podkreślił, że obrona czterech swobód i integralności wspólnego rynku jest jednym z głównych wyzwań, jakie stoją przed nową Komisją. - Polska będzie strażnikiem Unii Europejskiej spójnej wewnętrznie, opartej na czterech fundamentalnych swobodach, i pogłębiającej procesy integracyjne - powiedział. Minister Schetyna zapowiedział także, że wejście do strefy euro pozostaje polskim celem strategicznym. Dodał, że obecna sytuacja za wschodnią granicą każe nam rozpatrywać integrację ze strefą również w kategoriach politycznych.

Podczas wydarzenia został zaprezentowany raport „Nowy Pakt dla Europy” o wyzwaniach dla zjednoczonej Europy do końca dekady. Został przygotowany przez kilkanaście największych fundacji europejskich, w tym polską demosEUROPA. Minister odniósł się m.in. do kwestii Unii Energetycznej, która w raporcie została określona jako nowy „wielki projekt”, który może zintegrować wszystkie 28 rządów państw członkowskich. - Jest to kolejny, po Partnerstwie Wschodnim, polski projekt, który powinien stać się elementem pogłębionej współpracy wszystkich krajów UE – powiedział minister.

Przypomniał również, że obowiązkiem i ogromnym wyzwaniem stojącym przed Unią Europejską, jest zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności wzdłuż południowej i wschodniej granicy, a te dwie kwestie są nierozerwalne.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.12.2014, 23:17
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ