Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Jacek Czaputowicz na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych (komunikat)

10.12.2018, 19:40aktualizacja: 10.12.2018, 19:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Sytuacja na Ukrainie oraz w regionie Bałkanów Zachodnich, Iran i Wenezuela, a także współpraca pomiędzy Unią Europejską a Unią Afrykańską były tematami dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Brukseli.

Dyskusja o Ukrainie odbyła się w kontekście ostatnich agresywnych działań Rosji wobec okrętów ukraińskich w Cieśninie Kerczeńskiej. W części obrad udział wziął również minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. Polska zdecydowanie potępiła rosyjskie działania i wyraziła solidarność z Ukrainą oraz pełne poparcie dla jej suwerenności i integralności terytorialnej. Minister Czaputowicz przypomniał również o swojej niedawnej wizycie w Kijowie i przeprowadzonych rozmowach z ministrem Klimkinem, premierem Hrojsmanem oraz prezydentem Poroszenko na temat sytuacji na Morzu Azowskim. Jednocześnie podkreślił, że konieczne jest wywieranie silnej presji na Kreml w celu uwolnienia ukraińskich marynarzy, wydania Ukrainie zatrzymanych okrętów i przestrzegania praw żeglugowych. "Unia Europejska musi okazać Ukrainie pełne wsparcie w tej sytuacji" – podkreślił szef polskiej dyplomacji. Minister Czaputowicz zaznaczył przy tym, że Polska jest zwolennikiem wzmocnienia sankcji na Rosję w odpowiedzi na akt agresji na Morzu Azowskim i postępującą militaryzację tego akwenu.

Podczas dyskusji dotyczącej Bałkanów Zachodnich ministrowie omówili wyzwania związane z obecną sytuacją w regionie oraz w poszczególnych państwach bałkańskich. Podkreślili także potrzebę promowania przez Unię Europejską pozytywnej agendy dla państw bałkańskich. "Dalsze rozszerzenie UE ma strategiczne znaczenie zarówno dla UE, jak i dla Bałkanów Zachodnich" - zaznaczył minister Czaputowicz. Wyraził jednocześnie przekonanie, że w celu przekształcenia wizji rozszerzenia Unii w rzeczywistość, konieczne jest przyspieszenie reform w krajach kandydujących. "Sukces naszej polityki w regionie jest testem dla unijnej polityki zagranicznej" - zauważył szef polskiej dyplomacji, dodając, że geopolityczna próżnia zostałaby wypełniona przez innych aktorów, których działania wzmacniają strukturalne problemy w regionie.

Przedmiotem obrad ministrów był również Iran w kontekście implementacji JPCOA oraz sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu. Ministrowie wyrazili zaniepokojenie wobec działań Iranu w regionie, odnieśli się do kwestii rozwijanego przez ten kraj programu balistycznego. Minister Jacek Czaputowicz zaznaczył, że potrzebne jest podejście holistyczne i współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, a stabilizacja Bliskiego Wschodu jest kluczowa dla globalnego bezpieczeństwa.

W trakcie posiedzenia Rady podkreślono także potrzebę bliskiej współpracy pomiędzy Unią Europejską a Unią Afrykańską, między innymi w kwestiach migracyjnych, dotyczących zrównoważonego rozwoju gospodarczego oraz pokoju i bezpieczeństwa. Minister Czaputowicz wyraził zadowolenie z faktu, że zarówno list intencyjny na temat pokoju, bezpieczeństwa i dobrego rządzenia (Memorandum of Understanding on Peace, Security and Government), jak i sojusz Afryka - Europa na rzecz zrównoważonych inwestycji i tworzenia miejsc pracy (Africa - Europe Alliance for Sustainable Investment and Jobs) wzmacniają współpracę pomiędzy Unią Europejską a Unią Afrykańską w obszarach kluczowych z punktu widzenia Polski.

Uczestnicy posiedzenia omówili ponadto trudną sytuację polityczną i humanitarną w Wenezueli, wyrażając nadzieję, że powołanie Międzynarodowej Grupy Kontaktowej przyczyni się do budowy zaufania pomiędzy rządem a opozycją wenezuelską.

Przy okazji posiedzenia FAC ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE spotkali się także z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem. W trakcie rozmowy omówiono aktualne problemy w świadczeniu pomocy humanitarnej na świecie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ emi/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.12.2018, 19:40
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ