Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Radosław Sikorski wziął udział w Warsaw European Conversation 2024 (komunikat)

15.03.2024, 20:06aktualizacja: 18.03.2024, 09:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje:

Szef polskiej dyplomacji uczestniczył w sesji otwierającej "Warsaw European Conversation 2024" organizowaną przez Polityka Insight i Europejską Radę Spraw Zagranicznych. Celem przyświecającym warszawskiej konferencji jest kształtowanie debaty polsko-europejskiej oraz wskazanie wyzwań dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

Minister Radosław Sikorski w wystąpieniu inaugurującym wydarzenie mówił o konieczności zatrzymania rosyjskiego imperializmu poprzez zwiększenie wydatków państw członkowskich NATO na zbrojenie.

- Rosyjski imperializm i napastliwość nie zniszczyły jeszcze globalnego porządku, który budowaliśmy przez ostatnie dekady. To chwila próby, nie żałoby. NATO i UE muszą się jak najszybciej dostosować do nowych okoliczności – powiedział szef polskiej dyplomacji. - Czasy szybko się zmieniają. Prawdy które od dawna braliśmy za pewnik, wydają się już nie być aktualne. Chętnym do obrony istniejącego porządku polecam zatem przypomnieć sobie cytat z powieści Giuseppe Tomasi di Lampedusa - Lampart: "Jeśli chcemy, by wszystko pozostało tak jak jest, wszystko będzie musiało się zmienić" – dodał minister Sikorski.

Ponadto szef polskiej dyplomacji i wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourova wzięli udział w dyskusji "Europe in 2024: A Year of Reckoning", poświęconej wyzwaniom, przed którymi stoją państwa Unii Europejskiej. W panelu uczestniczyli także: Stefano Sannino Sekretarz Generalny Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, Mark Leonard założyciel oraz dyrektor Europejskiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych, a także prowadzący dyskusję Henry Foy szef biura w Brukseli Financial Times

- Musimy jasno zaznaczyć, że rok 2024 nie jest rokiem przejściowym (..) trzeba jasno pokazać, że nie zachwiejemy się, że stawiamy czoło temu stałemu wyzwaniu, które stanowi Putin – zaznaczył Stefano Sannino.

Mark Leonard zwrócił uwagę na to, że deklarowane przez Donalda Trumpa zakończenie wojny nie jest zapewnieniem trwałego pokoju w Ukrainie - "Musimy dopilnować, żebyśmy mówili o trwałym pokoju (...) koniec końców będzie porozumienie, ale nie na warunkach rosyjskich, a na takich, żeby Ukraina była silnym krajem".

Vera Jourova została zapytana o przyśpieszone działanie Brukseli w procesie oferowania członkostwa Ukrainie. Proces poszerzenia idzie zaskakująco dobrze, ale to odnosi się do ogromnej pracy Ukraińców (..) to jest niezwykłe, że w warunkach wojennych pracują nad reformami, które są trudne nawet dla krajów funkcjonujących w warunkach pokojowych (..) ważne jest to, aby w tej wiosny Ukraińcy podzielili się raportem, w jaki sposób wygląda realizacja reform – powiedziała Věra Jourova.

Po zakończeniu panelu dyskusyjnego minister Sikorski przeprowadził rozmowy z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą. Spotkanie dotyczyło rosyjskich działań destabilizacyjnych wymierzonych w Unię Europejską, mających miejsce w obliczu zachodniego wsparcia udzielonego Ukrainie w obronie przed rosyjską inwazją. Ponadto rozmówcy omówili zagrożenia dla procesów demokratycznych w Europie stwarzanych przez Rosję, szczególnie w kontekście nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Komisarz Jourova podkreśliła wagę koordynacji między państwami członkowskimi UE a instytucjami unijnymi w obszarze zwalczania dezinformacji. Minister Sikorski zapewnił o współpracy Polski z Unią Europejską na tym polu, zgadzając się z potrzebą wzmocnienia instrumentów walki z dezinformacją oraz wskazując rolę wolnych mediów w zapewnianiu opinii publicznej rzetelnego przekazu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ iwo/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.03.2024, 20:06
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ