Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: nominacje dla ambasadorów w Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komunikat)

28.10.2016, 17:16aktualizacja: 28.10.2016, 17:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Minister Witold Waszczykowski wręczył dzisiaj w imieniu Prezydenta RP nominacje nowym polskim ambasadorom. Piotr Wilczek będzie reprezentował Polskę w Waszyngtonie, a Jerzy Snopek obejmie placówkę w Budapeszcie.

Piotr Wilczek w latach 1986-2008 pracował na Uniwersytecie Śląskim, gdzie pełnił m.in. funkcję dziekana Wydziału Filologicznego (2002-2008), kierownika Katedry Filologii Klasycznej i kierownika Pracowni Retoryki. W latach 1998-2001 był profesorem wizytującym na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych (Rice University, University of Chicago, University of Illinois at Chicago). Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej, Brytyjskiej Akademii Nauk oraz uniwersytetów w Oxfordzie, Norwich i Londynie (The Warburg Institute). Na Uniwersytecie Warszawskim pełnił funkcję kierownika Kolegium Artes Liberales UW oraz Studiów Doktoranckich na Wydziale Artes Liberales UW. W latach 2008-2013 był również zastępcą dyrektora Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW. Od 2014 r. był Przedstawicielem w Polsce Fundacji Kościuszkowskiej (The Kosciuszko Foundation, Inc.) z Nowego Jorku oraz Prezesem Zarządu The Kosciuszko Foundation Poland - Fundacji Kościuszkowskiej Polska. Członek Polsko-Amerykańskiej Grupy Studyjnej przy Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Autor i redaktor naukowy ponad 20 książek oraz ponad 100 innych publikacji z zakresu przekładoznawstwa angielsko-polskiego, historii kultury epoki wczesnonowożytnej, retoryki, historii chrześcijaństwa, zarządzania szkolnictwem wyższym oraz studiów o Polsce w Ameryce Północnej.

Członek zespołów redakcyjnych czasopism naukowych „Odrodzenie i Reformacja w Polsce” oraz „The Samaritarian Review”. Członek Komitetu nauk o Literaturze PAN, Rady Naukowej Instytutu Badań Literackich PAN, Prezydium Komitetu Głównego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego przy IBL PAN.

Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim, profesor nauk humanistycznych. Zna języki: angielski, rosyjski i łacinę.

Jerzy Snopek jest historykiem literatury i kultury, profesorem oraz doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w Instytucie Badań Literackich PAN. W latach 1995-2006, przez trzy kadencje, pełnił funkcję dyrektora naukowego w IBL PAN gdzie założył Zespół Europeistyki Literackiej. W latach 1985-1990 wykładał literaturę polską na Uniwersytecie im. Loranda Eotvosa w Budapeszcie. Współpracował z Zespołem Badań nad Kulturą Europy Środkowo-Wschodniej oraz uczestniczył w projektach badawczych mających prowadzić do utworzenia studiów literaturoznawczych na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim. W latach 1991-1997 pełnił funkcję sekretarza Węgierskiego Instytutu Kultury. W roku akademickim 1997-1998 był profesorem wizytującym na Katolickim Uniwersytecie Pazmanya w Piliscsaba k. Budapesztu. W 2000 r. był współzałożycielem, a potem przez wiele lat wiceprezesem Zarządu Fundacji „Akademia Humanistyczna". Od 2014 r. pełnił w niej funkcję dyrektora Rady Programowej. Należy do kilkuosobowego grona założycieli Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa. Nieprzerwanie przez dziesięć lat był jej profesorem oraz dziekanem, a w ostatnim okresie – prorektorem. Od 2002 r. pracował w Fundacji na Rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim.

Autor licznych publikacji książkowych z zakresu kultury polskiej i węgierskiej różnych epok. Ogłosił około 400 rozpraw, artykułów, esejów i recenzji. Na Węgrzech wydał m.in. tom polskich podań i legend pt. Śpiący rycerze. Przetłumaczył ponad 20 tomów poezji i prozy węgierskiej oraz Konstytucję Węgier.

Jest laureatem nagrody „Literatury na Świecie" za najlepszy przekład poetycki roku, a także Nagrody Naukowej im. Aleksandra Brucknera, najbardziej prestiżowej nagrody PAN w dziedzinie nauk humanistycznych. Książka J. Snopka Węgry. Zarys dziejów i kultury uzyskała nominację do Nagrody im. Hugona Steinhausa. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Zasługi Republiki Węgierskiej oraz Złotym Krzyżem Prezydenta Republiki Węgierskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.10.2016, 17:16
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ