Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych informuje:
Polska wysyła pomoc humanitarną na Litwę w związku kryzysem migracyjnym na granicy litewsko – białoruskiej
W związku z trwającym od kilku miesięcy kryzysem związanym z napływem nielegalnych migrantów z terytorium Białorusi na granicę z Litwą, Polska zdecydowała o wysłaniu konwojów z pomocą humanitarną. To gest solidarności i wsparcia dla naszego sąsiada i sojusznika.
Od początku roku Litwa boryka się ze zwielokrotnionym w porównaniu do poprzednich lat napływem nielegalnych migrantów. Litewska Państwowa Służba Ochrony Granic (VSAT) informuje o blisko 1800 osobach, pochodzących głównie z Iraku, Syrii, Tadżykistanu i Rosji, które w bieżącym roku przedostały się nielegalnie na Litwę z terytorium Białorusi. To ponad dwadzieścia cztery razy więcej niż przez cały ubiegły rok. Litwa, do której np. w 2020 r. z terenu Białorusi dotarły 74 i 37 osób w 2019, nie była logistycznie przygotowana do przyjęcia tak dużej liczby emigrantów na granicy litewsko – białoruskiej. W związku z rosnącym napływem nielegalnych migrantów z Białorusi 2 lipca br. ogłoszono „stan sytuacji ekstremalnej” (to o stopień niżej niż „stan wyjątkowy, który musi zatwierdzać parlament”, odpowiednik polskiego stanu klęski żywiołowej).
Analiza okoliczności oraz komunikaty polskich i litewskich służb granicznych wskazują, że mamy do czynienia z kryzysem, który został sztucznie i intencjonalnie wykreowany. Potępiamy takie podejście, wykorzystujące trudną sytuację społeczną, ekonomiczną, a czasem polityczną w państwach pochodzenia migrantów dla realizacji bieżącej agendy politycznej. Deklarujemy pełną solidarność z Litwą i apelujemy do wszystkich państw UE o wsparcie władz w Wilnie w ich staraniach zabezpieczenia granicy zewnętrznej UE.
Konwój z pomocą humanitarną realizowany przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych to odpowiedź na zapotrzebowanie władz litewskich. W konwoju RARS na Litwę dotrze pomoc rzeczowa o wartości ok 740 tys. złotych, w tym: namioty z wyposażeniem, generatory prądu, koce, łóżka polowe. Pomoc dotrze do Wilna. W uroczystości przekazania pomocy wezmą udział minister Spraw Wewnętrznych Agne Bilotaite oraz wiceminister Służby Zagranicznej Mantas Adomenas, Ambasador RP na Litwie, Urszula Doroszewska.
Przebywający na początku lipca w Wilnie minister Zbigniew Rau podkreślił, że skala zjawiska stanowi problem nie tylko dla Litwy, ale i dla całej Unii Europejskiej.
Z pomocą dla Litwy wyruszy także transport polskiego MON. Konwój humanitarny MON dostarczy namioty, łóżka polowe, taborety, stoły polowe, grzejniki, pościel, koce i inne artykuły.
Litwa pozostaje bardzo ważnym partnerem i sojusznikiem Polski w UE i NATO. Intensywny poziom relacji polsko – litewskich na wszystkich szczeblach odzwierciedla łączącą oba państwa wspólnotę interesów, m.in. w dziedzinie polityki wschodniej i bezpieczeństwa oraz podobne podejście do wyzwań o charakterze regionalnym i globalnym. Polska i Litwa reagują na te wyzwania współtworząc Trójkąt Lubelski (Polska-Litwa-Ukraina) czy angażując się na rzecz pomocy opozycji demokratycznej na Białorusi.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ kos/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.07.2021, 22:57 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |