Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Polska wysyła pomoc humanitarną na Litwę w związku kryzysem migracyjnym na granicy litewsko – białoruskiej (komunikat)

21.07.2021, 22:57aktualizacja: 22.07.2021, 11:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych informuje:

Polska wysyła pomoc humanitarną na Litwę w związku kryzysem migracyjnym na granicy litewsko – białoruskiej

W związku z trwającym od kilku miesięcy kryzysem związanym z napływem nielegalnych migrantów z terytorium Białorusi na granicę z Litwą, Polska zdecydowała o wysłaniu konwojów z pomocą humanitarną. To gest solidarności i wsparcia dla naszego sąsiada i sojusznika.

Od początku roku Litwa boryka się ze zwielokrotnionym w porównaniu do poprzednich lat napływem nielegalnych migrantów. Litewska Państwowa Służba Ochrony Granic (VSAT) informuje o blisko 1800 osobach, pochodzących głównie z Iraku, Syrii, Tadżykistanu i Rosji, które w bieżącym roku przedostały się nielegalnie na Litwę z terytorium Białorusi. To ponad dwadzieścia cztery razy więcej niż przez cały ubiegły rok. Litwa, do której np. w 2020 r. z terenu Białorusi dotarły 74 i 37 osób w 2019, nie była logistycznie przygotowana do przyjęcia tak dużej liczby emigrantów na granicy litewsko – białoruskiej. W związku z rosnącym napływem nielegalnych migrantów z Białorusi 2 lipca br. ogłoszono „stan sytuacji ekstremalnej” (to o stopień niżej niż „stan wyjątkowy, który musi zatwierdzać parlament”, odpowiednik polskiego stanu klęski żywiołowej).

Analiza okoliczności oraz komunikaty polskich i litewskich służb granicznych wskazują, że mamy do czynienia z kryzysem, który został sztucznie i intencjonalnie wykreowany. Potępiamy takie podejście, wykorzystujące trudną sytuację społeczną, ekonomiczną, a czasem polityczną w państwach pochodzenia migrantów dla realizacji bieżącej agendy politycznej. Deklarujemy pełną solidarność z Litwą i apelujemy do wszystkich państw UE o wsparcie władz w Wilnie w ich staraniach zabezpieczenia granicy zewnętrznej UE.

Konwój z pomocą humanitarną realizowany przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych to odpowiedź na zapotrzebowanie władz litewskich. W konwoju RARS na Litwę dotrze pomoc rzeczowa o wartości ok 740 tys. złotych, w tym: namioty z wyposażeniem, generatory prądu, koce, łóżka polowe. Pomoc dotrze do Wilna. W uroczystości przekazania pomocy wezmą udział minister Spraw Wewnętrznych Agne Bilotaite oraz wiceminister Służby Zagranicznej Mantas Adomenas, Ambasador RP na Litwie, Urszula Doroszewska.

Przebywający na początku lipca w Wilnie minister Zbigniew Rau podkreślił, że skala zjawiska stanowi problem nie tylko dla Litwy, ale i dla całej Unii Europejskiej.

Z pomocą dla Litwy wyruszy także transport polskiego MON. Konwój humanitarny MON dostarczy namioty, łóżka polowe, taborety, stoły polowe, grzejniki, pościel, koce i inne artykuły.

Litwa pozostaje bardzo ważnym partnerem i sojusznikiem Polski w UE i NATO. Intensywny poziom relacji polsko – litewskich na wszystkich szczeblach odzwierciedla łączącą oba państwa wspólnotę interesów, m.in. w dziedzinie polityki wschodniej i bezpieczeństwa oraz podobne podejście do wyzwań o charakterze regionalnym i globalnym. Polska i Litwa reagują na te wyzwania współtworząc Trójkąt Lubelski (Polska-Litwa-Ukraina) czy angażując się na rzecz pomocy opozycji demokratycznej na Białorusi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kos/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.07.2021, 22:57
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ