Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Spotkanie ministerialne UE-ASEAN z udziałem ministra Zbigniewa Raua (komunikat)

01.12.2020, 14:21aktualizacja: 01.12.2020, 14:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje:

– Współpraca wielostronna powinna być główną osią naszych strategii wychodzenia z kryzysu po pandemii COVID-19 – powiedział minister Zbigniew Rau podczas swojego wystąpienia na 23. spotkaniu ministerialnym UE-ASEAN, które odbyło się 1 grudnia w formie wideokonferencji.

Podczas wtorkowego spotkania szef polskiej dyplomacji pogratulował partnerom z ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej) niedawnego podpisania przez kraje Stowarzyszenia oraz Chiny, Japonię, Republikę Korei, Australię i Nową Zelandię umowy o regionalnym wszechstronnym partnerstwie gospodarczym. - Jednym z naszych głównych celów powinna być obecnie dalsza liberalizacja handlu między UE a członkami ASEAN – powiedział minister Rau.

W swoim wystąpieniu szef polskiego MSZ przypomniał o atutach Polski jako partnera handlowego oraz atrakcyjnego kierunku dla inwestycji zagranicznych. Zwrócił uwagę na stabilność polityczną i gospodarczą naszego kraju, sprzyjający klimat dla prowadzenia biznesu, a także wskazał na szeroką ofertę eksportową polskich przedsiębiorstw. Nadmienił, że Polska już odczuwa pozytywne skutki umów o wolnym handlu zawartych przez UE z Singapurem i Wietnamem. Po wejściu w życie umowy z Wietnamem w dniu 1 sierpnia bieżącego roku obroty handlowe z tym krajem wzrosły o 30 procent. Natomiast wartość polskiego eksportu do Singapuru, pomimo pandemii COVID-19, zwiększyła się w pierwszej połowie 2020 r. aż o 60 procent, w ujęciu rok do roku.

Obradom przewodniczyli wspólnie minister spraw zagranicznych Singapuru Vivian Balakrishnan oraz Wysoki Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych oraz polityki bezpieczeństwa Josep Borrell. W trakcie spotkania ministrowie 27 państw członkowskich UE oraz 10 państw ASEAN podjęli decyzję o podniesieniu dwustronnych relacji do poziomu partnerstwa strategicznego. Dzięki ściślejszej współpracy w takich obszarach jak wymiana handlowa, gospodarka cyfrowa, zdrowie i wymiana naukowo-badawcza, UE i ASEAN będą mogły skuteczniej przezwyciężać polityczne, ekonomiczne i społeczne skutki pandemii. Na spotkaniu przyjęto również deklarację o zacieśnianiu współpracy w zakresie promowania wielowymiarowych połączeń między Azją i Europą i związanych z tym inwestycji strategicznych.

Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) zostało założone w Bangkoku w 1967 r. Obecnie zrzesza 10 krajów Azji Południo-Wschodniej (Filipiny, Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia, Brunei, Wietnam, Laos, Mjanma i Kambodża). Państwa ASEAN są dla Polski łącznie drugim największym rynkiem zbytu w Azji (po Chinach). Wymiana handlowa z tymi krajami w pierwszych 9 miesiącach 2020 r. przekroczyła 7 mld USD (w całym 2019 r. wyniosła 8,9 mld USD).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sdd/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.12.2020, 14:21
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ