Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Spotkanie-ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Turcji (komunikat)

19.06.2020, 14:47aktualizacja: 19.06.2020, 14:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Dzisiejsza wideokonferencja z udziałem szefów dyplomacji krajów Grupy Wyszehradzkiej i Turcji służyła omówieniu aktualnej sytuacji związanej z perspektywą wzmocnienia współpracy gospodarczej w kontekście wychodzenia z kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.

W trakcie dyskusji rozmówcy zaprezentowali działania swoich krajów na rzecz przeciwdziałania rozwojowi pandemii COVID-19. Minister Czaputowicz wysoko ocenił współpracę w tym zakresie z Ankarą, zwłaszcza w kontekście repatriacji obywateli i dostarczania środków ochrony osobistej. – Współpraca oparta na poczuciu solidarności i zrozumieniu wzajemnych potrzeb jest dziś jeszcze bardziej istotna niż kiedykolwiek. Myśląc także o naszej przyszłości po zakończeniu pandemii, powinniśmy dążyć do intensyfikacji naszych relacji – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Minister Czaputowicz wskazał sektor energetyczny, infrastrukturalny, transportowy, czy turystyczny jako istotne obszary współpracy Polski z Turcją. Za ważny projekt sprzyjający jej wzmacnianiu uznał korytarz transportowy Via Carpatia. Odnotowując spadek wolumenu polskiego eksportu do Turcji w ostatnim czasie, szef polskiej dyplomacji ponowił postulat dotyczący usuwania barier w handlu z partnerami europejskimi. Wyraził przy tym satysfakcję z powodu zniesienia utrudnień dla polskiej branży przewozowej, realizującej tranzyt przez Turcję, w wyniku ograniczeń na granicach w związku z pandemią COVID-19.

Rozmówcy dokonali przeglądu stanu współpracy V4 z Turcją i perspektyw jej intensyfikacji w kluczowych obszarach i sektorach. – Obecne trudności gospodarcze, jakich doświadczają nasze państwa, wymagają jeszcze większej mobilizacji i poszukiwania synergii we wzajemnej współpracy – podkreślił minister Czaputowicz. Odnosząc się do tureckich propozycji wzmocnienia współpracy z państwami V4, wskazał na potrzebę wypracowania listy konkretnych projektów i agendy działań. Zasugerował regularne konsultacje na szczeblu dyrektorów politycznych. Wśród najbardziej perspektywicznych obszarów współpracy państw V4 z Turcją szef polskiej dyplomacji wymienił zagadnienia energetyczne, nowe technologie, poprawę interkonektywności oraz rozwój infrastruktury transportowej.

Podczas wideokonferencji ministrowie poruszyli również temat walki z nielegalną migracją, która stanowi jedno z głównych wyzwań na poziomie globalnym i regionalnym, szczególnie w dobie pandemii. Minister Czaputowicz z uznaniem odniósł się do zaangażowania Turcji w pomoc dla prawie czterech milionów uchodźców syryjskich przebywających na terytorium tego kraju. Przedstawił też działania podejmowane przez Polskę, zarówno kanałami dwustronnymi, jak i wielostronnymi, na rzecz wspierania uchodźców przebywających w państwach Bliskiego Wschodu.

Omawiając stan relacji UE-Turcja uczestnicy spotkania zgodzili się, że we wspólnym interesie obu stron leży dążenie do bliskiej i konstruktywnej współpracy opartej na wzajemnym zaufaniu i przestrzeganiu prawa międzynarodowego, w szczególności w obszarze polityki bezpieczeństwa, relacji gospodarczych czy migracji. Dyskusja była okazją do potwierdzenia polskiego poparcia dla europejskich perspektyw Turcji. – Współpraca z Turcją jest szczególnie ważna w wymiarze bezpieczeństwa transatlantyckiego.– powiedział minister Czaputowicz.

Spotkania V4+Turcja mają charakter regularnych konsultacji w tym formacie. Minister Jacek Czaputowicz zapowiedział gotowość strony polskiej do kontynuowania dyskusji ws. wzmocnienia współpracy z Ankarą w czasie polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, która rozpocznie się 1 lipca.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mom/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.06.2020, 14:47
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ