Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
- Nasze doświadczenie pokazuje, jak ważne dla stabilności i dobrobytu społeczeństw jest podanie ręki tym krajom, które wyrażają chęć członkostwa w NATO – powiedział szef polskiej dyplomacji w drugim dniu sesji ministerialnej NATO w Brukseli. Dzisiejsze rozmowy poświęcone były sytuacji na Bałkanach Zachodnich i w Afganistanie.
W trakcie dyskusji na temat sytuacji na Bałkanach Zachodnich minister Czaputowicz podkreślił, że proces euro-atlantyckiej integracji krajów regionu nie został zakończony, co nadal osłabia naszą stabilność i bezpieczeństwo. - NATO i UE, działając razem lub osobno w zależności od sytuacji, będą musiały zwiększyć swoje wsparcie dla tego regionu – wskazał szef MSZ. Wyraził jednocześnie poparcie dla aspiracji Macedonii oraz Bośni i Hercegowiny do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim podkreślając, że Bałkany Zachodnie to region o strategicznym znaczeniu dla całego obszaru transatlantyckiego. – Polska dostrzega konieczność pogłębiania współpracy NATO i UE w regionie. Szczególnie w obliczu zwiększającego się zaangażowania Rosji ukierunkowanego na zawrócenie społeczeństw tego obszaru z euroatlantyckiej ścieżki – zauważył. Minister Czaputowicz zaznaczył także, że Polska jest orędownikiem polityki otwartych drzwi Sojuszu i chce pełnić aktywną rolę w tym procesie. Przypomniał zarazem, że w 2019 roku nasz kraj będzie przewodniczyć Procesowi Berlińskiemu, który ma na celu wspieranie państw regionu na drodze do integracji z UE.
Podczas spotkania dotyczącego sytuacji w Afganistanie minister Czaputowicz przypomniał o zwiększeniu zaangażowania Polski w misję Resolute Support, gdzie służy ok. 300 polskich żołnierzy, oraz o wkładzie na rzecz funduszy powierniczych Banku Światowego i UNDP (United Nations Development Programme). Wyraził również poparcie dla procesu pokojowego w Afganistanie, wzywając kraje regionu do jego wspierania. - Wsparcie regionalne ma zasadnicze znaczenie dla pokoju, ponieważ stabilny Afganistan to stabilny region – podkreślił szef MSZ.
Dzień wcześniej tematami dyskusji szefów dyplomacji państw NATO były sytuacja bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego, bezpieczeństwo transatlantyckie oraz zaangażowanie Sojuszu na Południu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dka/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.12.2018, 14:03 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |