Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, Europa potrzebuje silnego i jednolitego głosu Grupy Wyszehradzkiej, która odpowiedzialnie działa na rzecz poszukiwania pragmatycznych rozwiązań problemów, przed którymi stoi Unia Europejska – powiedział minister Jacek Czaputowicz w trakcie dzisiejszej wizyty w Budapeszcie, gdzie spotkał się z szefem węgierskiej dyplomacji Péterem Szijjártó oraz był gościem dorocznej narady węgierskich ambasadorów.
Z szefem węgierskiej dyplomacji Péterem Szijjártó minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz omówił najważniejsze tematy z bieżącej agendy europejskiej, przede wszystkim dotyczące przyszłości UE, brexitu i wyborów do Parlamentu Europejskiego. Ministrowie podkreślili, że Polska i Węgry mają podobne interesy we wspólnocie.?
Szef polskiego MSZ zwrócił w szczególności uwagę na potrzebę dalszych reform UE. – Polska agenda reform UE zawiera punkty takie jak: wzmocniona konkurencyjność, integralność instytucji i jednolitego rynku, przeciwdziałanie protekcjonizmowi, wzmocnienie WPBiO na zasadzie komplementarności z NATO, działania zgodne z zasadą subsydiarności, aktywność UE w obu wymiarach polityki sąsiedztwa z ambitną polityką rozszerzenia – podkreślił minister Jacek Czaputowicz na spotkaniu z dziennikarzami po zakończeniu rozmów ze swoim węgierskim odpowiednikiem.
Spotkanie szefów polskiego i węgierskiego resortu dyplomacji poświęcone było również unijnej polityce migracyjnej. Ministrowie zgodzili się, że istotne jest zwalczanie źródłowych przyczyn migracji przy jednoczesnym wsparciu rozwojowym i humanitarnym krajów pochodzenia i tranzytu migrantów.
Szefowie dyplomacji Polski i Węgier rozmawiali również o sprawach bilateralnych, w tym rozwijaniu współpracy gospodarczej i kulturalnej. Podkreślili przy tym dużą intensywność spotkań nie tylko na szczeblu głów państw i szefów rządów, ale także na poziomie roboczym, co świadczy o doskonale rozwijających się relacjach polsko-węgierskich.
Spotkanie poświęcone było ponadto współpracy regionalnej w takich formatach jak – przede wszystkim – Grupa Wyszehradzka, ale też bukaresztańska dziewiątka (B9) czy Inicjatywa Trójmorza. W tym kontekście ministrowie zgodzili się, że warto dalej zacieśniać współpracę w obszarze infrastruktury i transportu. Minister podkreślił też w czasie rozmów zaangażowanie Polski w Proces Berliński.
Ministrowie Czaputowicz i Szijjártó poruszyli też problematykę bezpieczeństwa, w tym rozmawiali na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, także w kontekście warszawskiej konferencji poświęconej przyszłości bezpieczeństwa w tym regionie, która miała miejsce w dniach 13-14 lutego br. w Warszawie. Minister Czaputowicz przypomniał o aktywnym zaangażowaniu Polski w prace Rady Bezpieczeństwa ONZ z uwagi na obecne niestałe członkostwo naszego kraju w tym gremium. Zwrócił dodatkowo uwagę na trwające starania Polski o powrót do misji pokojowych ONZ. Obaj szefowie dyplomacji zapowiedzieli, że planowany jest udział zarówno Polaków, jak i Węgrów w misji UNIFIL w Libanie. Ministrowie ocenili, że to kolejny wyraz dobrej polsko-węgierskiej współpracy.
Szefowie polskiego i węgierskiego MSZ zgodzili się także co do konieczności zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego naszych krajów i całej Europy. W tym kontekście minister Jacek Czaputowicz zwrócił uwagę na polsko-amerykańskie porozumienie dotyczące dostaw gazu LNG, jak również polskie inwestycje w nową infrastrukturę umożliwiającą importowanie gazu z alternatywnych źródeł, jak np. terminal LNG w Świnoujściu, oraz projekt "Baltic Pipe", które mogą wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne regionu.
Minister Jacek Czaputowicz wygłosił także przemówienie podczas narady węgierskich ambasadorów. – W kontekście zbliżającego się szczytu w Sybinie powinniśmy zadbać o to, aby przyszłość Unii Europejskiej należała do jej obywateli, służąc ich interesom i aspiracjom - zaznaczył szef polskiej dyplomacji. W swoim wystąpieniu minister przekonywał, że?potrzebujemy silnej, demokratycznej i efektywnej Unii Europejskiej. – Aby taką zbudować, konieczna jest pogłębiona dyskusja z udziałem wszystkich państw członkowskich. Nie uda się to bowiem poprzez narzucenie jednego europejskiego modelu państwa i społeczeństwa – powiedział szef polskiego MSZ węgierskim dyplomatom.
– Demokratyczna Unia Europejska to taka, która jednakowo traktuje wszystkie państwa członkowskie, niezależnie od ich wielkości czy daty akcesji. Rdzeń integracji europejskiej stanowi zapisana w Traktacie o Unii Europejskiej idea równości wszystkich członków wspólnoty. Nie możemy zaakceptować sytuacji, w której interesy niektórych państw członkowskich przeważają nad wrażliwością i argumentami innych. Innymi słowy, nie możemy zaakceptować podwójnych standardów –?ocenił minister Jacek Czaputowicz.?
– Polska opowiada się za pełnym wykorzystaniem swobodnego przepływu: towarów, kapitału, pracowników i usług. Tymczasem zamiast pogłębiania jednolitego rynku widzimy rosnącą pokusę protekcjonizmu. Uważamy to za jedno z głównych zagrożeń dla projektu europejskiego, uderzających w samą istotę integracji europejskiej poprzez zakłócanie swobodnej konkurencji między państwami członkowskimi – dodał.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ sno/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.02.2019, 17:25 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |