Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wiceminister Konrad Szymański na debacie poświęconej priorytetom UE (komunikat)

23.10.2019, 19:11aktualizacja: 23.10.2019, 19:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Budowa bardziej efektywnego wspólnego rynku, szczególnie usług, polityka obronna, kwestia migracji i ochrona klimatu to największe wyzwania jakie stoją przed UE w latach 2019-2024 – ocenił wiceminister Konrad Szymański podczas zorganizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Polski Instytut Ekonomiczny konferencji "Europa w czasie przemian – jak odpowiedzieć na społeczno-ekonomiczne wyzwania w UE?”".

Konferencja poświęcona była priorytetom, na których powinna skupić się Unia Europejska w rozpoczynającym się nowym cyklu instytucjonalnym. Podczas dyskusji panelowej omówiono najważniejsze wyzwania stojące obecnie przed UE w dziedzinie polityki wspólnego rynku, klimatycznej czy wspólnej obrony. – Musimy bardziej skupić się na budowie lepszego rynku wewnętrznego – jest on jedną z największych wartości Unii, a wciąż niewystarczająco wykorzystywany – podkreślił wiceminister Szymański.

Dyskutując na temat polityki klimatycznej UE wiceminister Szymański stwierdził, że wspólną politykę w tym obszarze należy budować z uwzględnieniem specyfiki systemów energetycznych poszczególnych państwach członkowskich UE, co – w ocenie wiceministra – jest często pomijane w debacie na ten temat. – Trzeba pamiętać, że Polska, podobnie jak inne państwa Europy Środkowej, odziedziczyły pewien profil energetyczny, który jest oparty na konwencjonalnych źródłach – zauważył sekretarz stanu w MSZ.

W punkcie debaty poświęconym polityce obronnej UE wiceminister Szymański podkreślił, że konieczna jest ścisła współpraca w ramach Paktu Północnoatlantyckiego. W opinii wiceministra wspólna polityka obronna powinna być uzupełniająca wobec istniejącej architektury bezpieczeństwa w ramach NATO, zamiast ją duplikować. – Państwa członkowskie powinny solidarnie podnieść wydatki na obronę narodową, potrzebna jest również współpraca z USA – podkreślił wiceminister. Jak dodał, szczególnie istotne jest wspólne zdefiniowanie zagrożeń, płynących zarówno z Południa jak i ze Wschodu.

Wiceminister Szymański wskazał również kwestię migracji jako jedno z największych wyzwań dla UE na kolejne lata. – Europa musi sobie z tą kwestią poradzić. Możemy bardzo wiele zrobić razem, ale z tych działań musi być wyłączona relokacja, czy inne formy ponadnarodowego zarządzania migracją – zauważył wiceminister.

W dyskusji udział wzięli także Guntram Wolff, dyrektor think-tanku Bruegel oraz Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.10.2019, 19:11
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ