Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wiceminister Piotr Wawrzyk wziął udział w Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE 2021 (komunikat)

12.10.2021, 19:08aktualizacja: 12.10.2021, 19:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

"Region Morza Śródziemnego odgrywa ważną rolę w wysiłkach na rzecz wzmocnienia globalnego bezpieczeństwa oraz w poszukiwaniu dróg do odbudowy gospodarek po pandemii COVID-19. Dlatego przy organizacji kolejnych spotkań kładliśmy nacisk na dialog, aktywnie prosząc naszych Partnerów o pomysły i zaangażowanie się w przygotowania do tej Konferencji" – powiedział wiceminister Piotr Wawrzyk w panelu otwierającym tegoroczną Konferencję Śródziemnomorską OBWE.

W dniach 12-13 października w siedzibie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Wiedniu oraz w formule on-line odbywa się Konferencja Śródziemnomorska OBWE 2021. To coroczne wydarzenie w ramach Partnerstwa Śródziemnomorskiego OBWE (OSCE Mediterranean Partenrship for Co-operation), platformy współpracy OBWE z sześcioma śródziemnomorskimi partnerami: Algierią, Egiptem, Izraelem, Jordanią, Marokiem i Tunezją. W tym roku temat przewodni Konferencji brzmiał - Droga do odporności: odbudowa po pandemii i bezpieczeństwo w OBWE i regionie Morza Śródziemnego (Road to resilience: post-pandemic recovery and security in the OSCE and Mediterranean regions).

W otwarciu wzięli udział: wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, minister spraw zagranicznych Szwecji i obecna Przewodnicząca OBWE Ann Linde, Sekretarz Generalna OBWE Helga Schmid oraz wiceminister spraw europejskich i zagranicznych Albanii Megi Fino. Następnie w panelu wysokiego szczebla uczestniczyli przedstawiciele rządów państw OBWE i partnerów śródziemnomorskich.

Konferencja stanowi dla OBWE kluczowe forum współpracy z partnerami z regionu śródziemnomorskiego, blisko związanymi z dzisiejszą OBWE już od czasów Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE) i podpisania Aktu Końcowego z Helsinek z 1975 r., który zawierał "rozdział śródziemnomorski". Spotkania te dają możliwość wymiany doświadczeń oraz poglądów na temat bezpieczeństwa w regionie OBWE i państwach partnerskich. Skupiają się również na obszarach działalności OBWE, które mają szczególne znaczenie dla Partnerów – kwestiach bezpieczeństwa, współpracy w dziedzinach gospodarki i środowiska, prawach człowieka czy wsparcia dla młodzieży.

W sesjach tematycznych poświęconych zwalczaniu przestępczości zorganizowanej wywołanej COVID-19, zwalczaniu handlu ludźmi na rynkach pracy dotkniętych pandemią oraz zrównoważonej odbudowie gospodarek udział biorą eksperci i akademicy, a także reprezentanci organizacji pozarządowych, agencji rządowych oraz szefowie misji państw Partnerstwa Śródziemnomorskiego przy OBWE.

Polska, jako kraj obejmujący przewodnictwo w OBWE w 2022 r., sprawuje w roku bieżącym przewodnictwo w Partnerstwie Śródziemnomorskim OBWE, w ramach którego zorganizowała już trzy seminaria na szczeblu eksperckim dotyczące post-pandemicznej odbudowy, zwalczania międzynarodowej przestępczości zorganizowanej oraz wspierania szans młodzieży w regionie śródziemnomorskim. Ostatnie w br. roku spotkanie odbędzie się w listopadzie i będzie dotyczyło walki z nielegalnym obrotem dziełami sztuki. Ponadto polskie przewodnictwo aktywnie wspiera projekty pozabudżetowe adresowane do krajów partnerskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kos/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.10.2021, 19:08
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ