Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Jeśli Polska zostanie wybrana, to podczas członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa będą nam przyświecały zasady solidarności, odpowiedzialności i zaangażowania – zapowiedziała wiceminister Wronecka w ramach konsultacji z przedstawicielami państw członkowskich organizacji regionalnych w Nowym Jorku.
– Zapobieganie konfliktom będzie należeć do priorytetów działań Rady Bezpieczeństwa ONZ w najbliższych latach. Rola Rady Bezpieczeństwa w zakresie dyplomacji prewencyjnej powinna zostać zwiększona - zarówno w kontekście globalnych działań zapobiegawczych, jak i statusu Rady Bezpieczeństwa jako głównego organu ONZ odpowiedzialnego za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa – mówiła wiceminister Joanna Wronecka podczas zorganizowanej przez Polskę i Kuwejt konferencji nt. zapobiegania konfliktom „Conflict Prevention - Challenges and the Way Forward”. Oba kraje kandydują do Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2018-2019. Wiceszefowa MSZ podkreśliła, że dużą rolę w zapobieganiu konfliktom powinien odgrywać dialog międzyreligijny. – Zbyt często konflikty napędzane są podejrzliwością i nieufnością. Powinniśmy szukać sposobów wykorzystania religii w celu przywrócenia pokoju i promowania pokojowego współistnienia – zaznaczyła.
W czasie wizyty w Nowym Jorku wiceminister Wronecka odbyła także szereg spotkań ze stałymi przedstawicielami państw członkowskich organizacji regionalnych i subregionalnych – Ligi Państw Arabskich, Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej (SADC) oraz Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS). – Organizacje subregionalne posiadają wyjątkową perspektywę i głębokie zrozumienie lokalnych konfliktów. Mogą stanowić duże wsparcie dla działań ONZ zmierzających do utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – powiedziała wiceminister.
Wizyta podsekretarz stanu w MSZ była kolejną wizytą przedstawicieli polskiej dyplomacji w ramach kampanii promującej kandydaturę Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mkz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.04.2017, 11:07 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |