Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ ws. Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego (komunikat)

03.10.2014, 19:33aktualizacja: 03.10.2014, 19:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Wiceminister Tomasz Orłowski spotkał się z przedstawicielami Komitetu Sterującego Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego.

Rozmowy były poświęcone m.in. roli społeczeństwa obywatelskiego w procesie reform i znaczeniu konstruktywnego dialogu organizacji pozarządowych z organami władzy publicznej.

- Polityka Partnerstwa Wschodniego, pomimo krytyki, nieustannie dowodzi swej efektywności - powiedział wiceminister Orłowski witając gości. - Jesteśmy świadomi, że wciąż wiele pracy przed nami, ale proces zmian rozpoczął się na dobre - dodał.

Wskazał, że Forum Społeczeństwa Obywatelskiego jest jednym z najlepszych przykładów dokonujących się zmian. Udowadnia ono bowiem, że pomimo, iż państwa partnerskie mają inne doświadczenia historyczne i odmienne potrzeby zarówno społeczne, jak i ekonomiczne, ich obywatele z powodzeniem potrafią stworzyć efektywne forum współpracy.

W rozmowach z reprezentantami Forum Społeczeństwa Obywatelskiego wiceminister podkreślił znaczenie społeczeństwa obywatelskiego w procesie transformacji ustrojowej. Wskazał wyzwania stojące przed III sektorem w państwach PW, jednocześnie przypominając o konsekwentnym zaangażowaniu Polski na rzecz umacniania inicjatyw społecznych w krajach wschodniego sąsiedztwa.

Tomasz Orłowski wielokrotnie podkreślał konieczności konsekwentnej realizacji reform przez wschodnich partnerów, w tym także szerszego angażowania społeczeństw.

Znaczną część dyskusji zajęły także rozważania dotyczące wyzwań stojących przed Partnerstwem Wschodnim, zwłaszcza w kontekście komplikującej się sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w regionie oraz zaplanowanego na maj 2015 IV Szczytu Partnerstwa Wschodniego.

Wśród przedstawicieli organizacji pozarządowych z państw PW i UE byli Leyla Aliyeva, Prezes azerskiego think-tanku – Centrum Studiów Krajowych i Międzynarodowych, Hennadiy Maksak z Fundacji Badań Międzynarodowych i Regionalnych z Ukrainy, Ivane Chkhikvadze z Fundacji na rzecz Otwartego Społeczeństwa Gruzińskiego, Jan Piekło z Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej oraz Ivanna Volochiy z Sekretariatu Forum Społeczeństwa Obywatelskiego.

Powołane w 2009 roku Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego (Eastern Partnership Civil Society Forum) skupia przedstawicieli organizacji pozarządowych z państw partnerskich i krajów Unii Europejskiej. Forum aktywnie wspiera rozwój społeczeństwa obywatelskiego w krajach Partnerstwa Wschodniego, działa na rzecz budowania konstruktywnego dialogu organizacji pozarządowych z przedstawicielami władz oraz intensyfikacji współpracy pomiędzy organizacjami społeczeństwa obywatelskiego państw partnerskich i Unii Europejskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.10.2014, 19:33
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ