Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Parlament Europejski ustanowił nagrodę dziennikarską im. Daphne Caruany Galizii

07.05.2021, 08:29aktualizacja: 07.05.2021, 08:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Parlament Europejski
Parlament Europejski
Parlament Europejski ustanowił nagrodę dziennikarską w hołdzie dla Daphne Caruany Galizii, maltańskiej dziennikarki śledczej zamordowanej w 2017 roku.

Nagroda dziennikarska im. Daphne Caruany Galizii, ustanowiona 16 października, w rocznicę śmierci publicystki, będzie przyznawana za wybitne treści dziennikarskie odzwierciedlające wartości UE.

„Nagroda posłuży uznaniu kluczowej roli, jaką dziennikarze odgrywają w zachowaniu naszych systemów demokratycznych i uświadomieniu obywatelom, jak ważna jest wolna prasa. Ta nagroda ma pomóc publicystom w ich ważnej i często niebezpiecznej pracy oraz pokazać, że Parlament Europejski wspiera dziennikarzy śledczych” - mówi wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Heidi Hautala.

Coroczna nagroda w wysokości 20 tys. euro będzie przyznawana dziennikarzom lub zespołom dziennikarzy w UE od października 2021 r. Kandydaci do nagrody oraz jej laureat lub laureatka będą wybierani przez niezależne jury.

Daphne Caruana Galizia była maltańską dziennikarką, blogerką i aktywistką antykorupcyjną, która szeroko opisywała problem korupcji, prania pieniędzy, przestępczości zorganizowanej, sprzedaży obywatelstwa i udziału rządu maltańskiego w aferze ,,Kwity z Panamy”. Po serii prześladowań i gróźb została zamordowana 16 października 2017 r. w wybuchu bomby w samochodzie.

Oburzenie wywołane sposobem prowadzenia przez władze śledztwa w sprawie jej morderstwa doprowadziło ostatecznie do złożenia dymisji przez premiera Josepha Muscata.

Krytykując uchybienia w śledztwie, w grudniu 2019 r. posłowie do PE wezwali Komisję Europejską do podjęcia konkretnych działań.

W raporcie opublikowanym 28 kwietnia „Platforma na rzecz ochrony dziennikarstwa i bezpieczeństwa dziennikarzy” Rady Europy wymieniła 201 poważnych naruszeń wolności mediów w 2020 roku. To oznacza 40 proc. wzrost w stosunku do 2019 r. i jest najwyższą liczbą odnotowaną od momentu utworzenia platformy w 2014 r. Rekordowa liczba wpisów dotyczyła napaści fizycznej (52 przypadki) oraz nękania lub zastraszania (70 przypadków).

Parlament Europejski zdecydowanie opowiada się za wolną prasą i wzywa państwa członkowskie UE do zapewnienia odpowiedniego wsparcia z funduszy publicznych, a także do promowania pluralistycznych, niezależnych i wolnych mediów. W rezolucji przyjętej w maju 2018 r. PE ponownie podkreślił znaczenie wolności prasy w kontekście pandemii COVID-19.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.05.2021, 08:29
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ