Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: akt oskarżenia za nielegalne posiadanie materiałów wybuchowych i broni (komunikat)

04.01.2019, 09:34aktualizacja: 04.01.2019, 09:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Akt oskarżenia za nielegalne posiadanie materiałów wybuchowych i broni

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, skierował do Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi - Południe w Warszawie akt oskarżenia, przeciwko 33 - letniemu Markowi S. oskarżonemu o nielegalne posiadanie materiałów wybuchowych. Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku prowadził postępowanie w tej sprawie wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku oraz Żandarmerią Wojskową w Elblągu.

Eksportował amunicję do USA

Prokurator oskarżył Marka S. o trzy przestępstwa, w tym o nielegalny eksport amunicji z Polski do USA w postaci: czterech korpusów pocisków armaty czołgowej, trzech stabilizatorów lotu pocisków armaty czołgowej, dwóch zapalników pocisków artyleryjskich.

Oskarżonemu zarzucono również nielegalne posiadanie materiałów wybuchowych w postaci prochu koloidalnego oraz materiałów wybuchowych znajdujących się w piętnastu różnego rodzaju pociskach, granatach i minach przeciwpiechotnych.

Trzeci z czynów dotyczy nielegalnego posiadania broni palnej i amunicji w postaci rewolweru gazowego i pistoletu gazowego oraz 106 sztuk różnego rodzaju amunicji.

Amunicję ujawniono w przesyłkach pocztowych

W toku śledztwa prokurator ustalił, że w okresie od 30 sierpnia 2017 r. do 6 września 2017 r., w Sortowni Centrum Poczty Polskiej S.A. w Pruszczu Gdańskim ujawniono jedenaście przesyłek pocztowych, zawierających korpusy pocisków armaty czołgowej, stabilizatory lotu pocisków armaty czołgowej oraz zapalniki pocisków artyleryjskich. Biegły z zakresu amunicji i uzbrojenia wojskowego stwierdził, że elementy pocisków czołgowych i artyleryjskich, zabezpieczone w przesyłkach pocztowych są fabrycznie nowe, posiadają znaki kontroli odbioru technicznego i mogły być wykorzystane do wytworzenia amunicji. Tego rodzaju amunicja artyleryjska, której części składowe zostały zabezpieczone w przesyłkach, może być stosowana w eksploatowanych w Polsce czołgach typu T-72 i PT-91.

Przesyłki wysyłano z Warszawy do USA

Prokurator ustalił, że przesyłki pochodzące od różnych nadawców z terenu Warszawy i okolic, były adresowane do odbiorców na terenie USA. Zostały wysłane z dwóch placówek pocztowych w Warszawie i z jednej placówki pocztowej w pobliżu Otwocka. Dane osób wysyłających, wskazane na listach przewozowych były fikcyjne, a nadawcą wszystkich przesyłek był Marek S. Oskarżony wyjaśnił, że w pocztowych dokumentach przewozowych celowo podał fałszywe dane nadawcy, gdyż podejrzewał, że wysyłając za granicę części amunicji, może naruszyć „przepisy i regulaminy pocztowe".

W toku postępowania prokurator sprawdził legalność eksportu i ustalił, że wszystkie znajdujące się w przesyłkach przedmioty zostały wymienione w wykazie uzbrojenia, na którego wywóz, usługę pośrednictwa, pomoc techniczną oraz tranzyt jest wymagane zezwolenie Ministra Gospodarki.

Prowadził prywatne muzeum

W wyniku przeszukania w miejscu zamieszkania Marka S. ujawniono znaczną ilość broni palnej, amunicji i części uzbrojenia. W toku postępowania ustalono, że Marek S. zarejestrował pod adresem zamieszkania prywatne muzeum, zatem zgodnie z zapisem art. 11 pkt 1 ustawy z 21 maja 1999 r., o broni i amunicji, może bez zezwolenia gromadzić broń, amunicję i części uzbrojenia, jednakże pod warunkiem zarejestrowania tych eksponatów w zbiorach muzealnych. Prokurator zweryfikował znalezione u Marka K., przedmioty z rejestrami muzeum i zabezpieczył nielegalnie posiadane, nieewidencjonowane w rejestrze muzeum: rewolwer gazowy, pistolet gazowy, 106 sztuk różnego rodzaju amunicji, piętnaście różnego rodzaju pocisków, granatów i min przeciwpiechotnych.

Oskarżony nie posiadał zezwolenia

W toku postępowania prokurator ustalił, że Marek S. nie posiadał również zezwolenia na posiadanie, niezaewidencjonowanych w zbiorach prywatnego muzeum, broni palnej, amunicji oraz materiałów wybuchowych.

Przestępstwo nielegalnego posiadania broni palnej i amunicji, a także przestępstwo nielegalnego posiadania materiałów wybuchowych, są zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.01.2019, 09:34
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ